Polskie Radio
Section05
folklor

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia
Zobacz więcej na temat:  folklor Barbara Ogrodowska święta kultura ludowa prawosławie

Polacy w Brazylii. Historie i spotkania cz. 1

W audycji Magdalena Tejchma zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Polacy w Brazylii”! - jej gościem będzie skrzypek Feliciano Błaszczyk z IV kolonii k. Mallet w stanie Paraná. Urodzony w 1937 Feliciano - "pan Felek", jest skarbnicą melodii grywanych podczas wesel i zabaw w polskich społecznościach wokół miasteczek Mallet i Rio Claro do Sul.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Wszystkie barwy kolędowania, czyli Herody, Dziady i Jukace na Żywiecczyźnie

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdzimy czym jest maciudula i i co robią jukace. Dlaczego? Bo właśnie rozpoczął się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody!  
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Żywiec beskidy kolędy

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music kolędy Gdańsk stomatolog PRL wieś

Jarema Stępowski. Promotor warszawskich piosenek ulicznych

- Nigdy nie przypuszczałem, że te moje utwory kiedykolwiek wyjdą poza granice stolicy. A tu utwór "Taksówkarz warszawski" został niezwykle ciepło przyjęty przez brać taksówkarską. Do tego stopnia, że kieleccy taksówkarze kiedyś wydali nawet bankiet na moją cześć – wspominał ze śmiechem Jarema Stępowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL MUZYKA aktorzy aktorstwo aktor FILM piosenka kabaret folklor Warszawa

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor humor antropologia książki

"Harmonijne" zamieszanie

W książce "Ostatni wiejscy muzykanci" jest takie zdjęcie, jak Fijałkowski pokazuje swoją harmonię mistrzowską, dzięki której mógł otworzyć swój warsztat harmoniczny. A wszystko zaczęło się od Franciszka Meyera, właściwie Franza Meyera, który był jednym z pionierskich twórców harmonii w Polsce. W Warszawie stworzył sporą manufakturę harmonii, co więcej - wykształcił też niejednego ucznia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski