Polskie Radio
Section05
folklor

W Boże Narodzenie kolędujemy razem!

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania, spotkania z bliskimi. W tym roku po raz pierwszy według nowego kalendarza – nowojuliańskiego – z całym światem Boże Narodzenie obchodzą wierni Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i większość wyznawców prawosławia, w tym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. To zdecydowanie historyczny moment, gdy od ponad 100 lat wierni obu kościołów razem świętują tę chwilę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Mariana Kril Boże Narodzenie kolędy

Wigilijne spotkanie w Źródełku

Bocian, diabeł, żołnierz, policjant, kozy, koguty i krówki prowadzone na sznurkach. Między innymi takie postaci można było spotkać na wsi podczas radosnego zwyczaju kolędowania, czyli odwiedzania domów z bożonarodzeniowymi pieśniami i serdecznymi życzeniami! Choć tradycyjnie zaczynano kolędować dopiero po Wigilii, w Źródełku robimy to już w wigilijny poranek! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wieś Hanna Szczęśniak wielkopolskie Lubelszczyzna Warszawa Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Boże Narodzenie kolędy

Pyszności z wigilijnego stołu. Te przyniosą ci szczęście

Święta Święta! Wigilijny poranek to moment, kiedy wielu z nas według tradycji zaczyna strojenie choinki. Potrawy są już praktycznie przygotowane, choć do samego wieczora obowiązuje jeszcze post. O ostatnich przygotowaniach do swiąt, śpiewaniu kolęd i znaczeniu tradycji przy Bożym narodzeiu opowiedzą cłonkowie zespołów regionalnych z Suwalskiego, uczestnicy jubileuszowej 30. Chłopskiej Wigilii w Suwałkach. W przedświątecznym magazynie zajrzymy m.in. na wigilijne stoły mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego, Wileńszczyzny i ogólnie Litwy. Na nich w Wigilię nie może zabraknąć kuciukai, inaczej śliżyków.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril Boże Narodzenie kolędy Litwa Łotwa Estonia

Kiedy człowiek jest guru. Spotkanie z Debashishem Bhattacharyą

W jaki sposób słuchać muzyki, by znaleźć w niej ukojenie? Czy można zniknąć w muzyce i oddać się dźwiękom bezwarunkowo? O tym rozmawiamy z Debashishem Bhattacharya'em. Indyjski muzyk, kompozytor i pedagog uważany za jednego z najlepszych gitarzystów świata, nominowany do nagród Grammy, magazynu Songlines i BBC, od 1984 roku ze złotym medalem prezydenta Indii, od 2022 roku w World Music Hall of Fame. Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak Indie gitara medytacja