Polskie Radio
Section05

folklor

Małymi słowami o dużych rzeczach. „Porządki” Maniuchy Bikont

Dni, gdy nam się zwyczajnie nie chce. Trudne wspomnienia. Złożone, czasem sprzeczne ze sobą emocje. Walka o wolność we własnej głowie. Między innymi te wątki bierze na warsztat wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i kompozytorka oraz badaczka muzyki wiejskiej Maniucha Bikont na płycie „Porządki”.
Zobacz więcej na temat:  world music folk Hanna Szczęśniak tradycja muzyka ludowa zabawa Maniucha Bikont kobieta feminizm wieś

Obracając globem: Nomade Orquestra i Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp

Dwie orkiestry, a jakże miejscami różne światy muzyczne i kulturowe. Członkowie Nomade Orquestra zabierają nas do Brazylii, gdzieś na obrzeża São Paulo, zaś szwajcarska grupa Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp przeciąga nas po całym globie. Czy jest w tym wspólna przestrzeń? Tak! Obie orkiestry mówią jednym głosem o problemach ludzkości!
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa recenzja Łukasz Komła

Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic

„Wystawa dzieł Mariana Henela nie należy ani do łatwych, ani oczywistych […] wyobrażenie świata w dziełach Henela przenika okrucieństwo i skrajne wyobcowanie. Ale ten świat potrafi nam uzmysłowić, do czego zdolny jest człowiek” mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kurator wystawy, o której mówimy w „Źródłach”.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik rzemiosło Wrocław psychika terapia

Epifanie z Pogranicza. Nowa książka Roberta Gmiterka

Robert Gmiterek, pisarz, fotograf, kronikarz pogranicza przedstawia kolejne polifoniczne narracje o pograniczu polsko-ukraińskim. O zbiorze nowel pt. „Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza” porozmawiamy z autorem. Ponadto w audycji „Na pograniczach” odwiedzamy wileńską Rossę, zdajemy relację z debaty „Zagrożenie nie minęło”, zapraszamy na festiwal „Oj wiosna Ty wiosna”. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Mariana Kril Ukraina Polesie Litwa

Ekosystem ludowy, czyli kobiety i rośliny w folklorze polskim

Pierwsze wydanie tej książki sprzedało się na pniu. Co przyciągnęło do niej czytelników, nie tylko studentów i badaczy? Praca Sary Orzechowskiej „Kobiety i rośliny w folklorze polskim” wskazuje na nierozłączność ludzi i bytów nie-ludzkich, w tym flory. To także opowieść o życiu wiejskich kobiet poprzez roślinne kody, które autorka obnaża przed czytelnikiem.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music rośliny kobieta ekologia ekosystem KSIĄŻKA

Nasze niematerialne: Krakowska koronka klockowa

Koronka klockowa powstała we Włoszech w XVI – XVIII wieku, rozwinęła się szczególnie w Niderlandach, później we Francji, Szwajcarii, Czechach, Rosji, a także w Polsce i innych krajach europejskich. Koronka klockowa w Krakowie pojawiła się i zyskała popularność za sprawą królowej Bony, jednak od momentu wprowadzenia na rynek koronek wyrabianych maszynowo sztuka ta zaczęła zanikać. Dopiero na początku XX wieku nastąpił jej renesans w Małopolsce, a w szczególności w Krakowie. Do rozpowszechnienia się na nowo tego rzemiosła przyczyniła się Zofia Dunajczan (1904-1985), która przez ponad pół wieku uczyła tej trudnej sztuki inne kobiety. [materiały NID]
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa rękodzieło

„Hibernatusy”. Rzecz o skrzypkach z innej epoki

„Panie, nie będę go brał do gry! On fałszuje, gra w dzikiej tonacji!”, mówili harmoniści o skrzypkach. Harmoniści nie chcieli z nimi grać – do gry z harmonią wypadało odpowiednio nastroić skrzypce i wykazywać się dyscypliną – teraz już nie skrzypek, a harmonista był wiodącym instrumentalistą w kapeli. Nie wszyscy muzykanci umieli, nie wszyscy też chcieli dostosować się do nowego porządku.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz Andrzej Bieńkowski

Aleksandra Wołoszyn-Banaś i pieśni pogranicza polsko-ruskiego

Pieśni polskie, pieśni ukraińskie - te miłośnicy folkloru mieli okazję poznać na licznych warsztatach. A pieśni pogranicza polsko-ruskiego? Te z okolic Bełżca, Tomaszowa Lubelskiego? Są piękne! Śpiewa je i opowiada o nich jedna z laureatek Baszty tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych - Aleksandra Wołoszyn-Banaś. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Ukraina śpiew