Polskie Radio
Section05
język polski

Dyktando Gżegżółka. Szkocka Polonia walczy o Złote Pióro Konsula RP

Co roku Polacy mieszkający w Szkocji mogą się zmierzyć z niełatwą polską ortografią. Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka organizuje Dyktando o Złote Pióro Konsula RP w Szkocji. Teraz szkocką Polonię odwiedza też Jurek Owsiak, aby odebrać oficjalny kilt i tartan Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Szkocja język polski WOŚP polszczyzna Jurek Owsiak Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Krótka historia polskiej ortografii

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem krótka historia polskiej ortografii. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Polsce. Będzie niemal 750 wyborczych dogrywek

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej głosów w wyborach do sejmików województw uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - 34,3 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej - 30,6 procent. Obywatele wybrali też radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - w niemal co trzeciej gminie w Polsce konieczna będzie druga tura, by wskazać włodarzy miast i mniejszych miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku wybory w Polsce NATO Polonia Polacy za granicą studenci język polski Jacek Kaczmarski

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Źródła poprawności językowej

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o źródłach poprawności językowej. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Rośnie liczba cudzoziemców z certyfikatem z języka polskiego

Rośnie liczba cudzoziemców przystępujących do egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego - wynika z danych za lata 2016-2022 Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przez 20 lat Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego przeprowadziła egzamin dla 88 tys. osób i wydała ponad 75 tys. certyfikatów.
Zobacz więcej na temat:  język polski nauka języków obcych certyfikat

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Wiosna w języku i literaturze

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o wiośnie. W języku i literaturze. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Prawie wszystko o jajku

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem, językowo o jajku. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia