Polskie Radio
Section05
klimat

Król Arktyki w niebezpieczeństwie. Czy niedźwiedzie polarne przetrwają zmiany klimatyczne?

Nazywany jest Królem Arktyki, a śnieżnobiałe, puszyste futro to jego wizytówka. 27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego, święto, które ma zwrócić uwagę na gwałtownie zmniejszające się obszary do życia tych pięknych, choć niebezpiecznych drapieżników. Jeżeli zmiany klimatu nadal będą się pogłębiać w tym tempie, to wkrótce białe niedźwiedzie będzie można oglądać jedynie w ogrodzie zoologicznym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Arktyka niedźwiedź polarny natura ekologia klimat zmiany klimatyczne zwierzęta Witold Lazar Trójka

PR24 Betonoza. Zmory rewitalizacji polskich miast

- Problemem jest skala. Jeśli będziemy mieli wyłożoną płytami cześć rynku, bo od czasu do czasu robimy festyny czy targowiska, to nic się nie stanie. Podstawowe pytanie jest takie, czy do tego służy cały plac - mówił inż. arch. Leszek Wiśniewski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), który o problemach urbanistycznych polskich miast rozmawiał z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto zdrowie klimat budownictwo

Zielony Ład. Ekspert: założenia są słuszne, tylko bardzo trudne do realizacji

Realizację Zielonego Ładu należałoby odłożyć do czasu, aż unormuje się sytuacja na rynku związana z wojną w Ukrainie i napływem ukraińskich produktów rolnych - uważa ekspert z zakresu ekonomiki rolnictwa prof. Piotr Bórawski. W jego ocenie, Zielony Ład jest potrzebny jako element zrównoważonego rozwoju, natomiast nie powinien być wdrażany poprzez dyrektywy, przepisy i ograniczenia, które często są ustanawiane bez zbadania ich negatywnych konsekwencji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo klimat ochrona środowiska

PR24 Greenwashing - czyli jak unikać "ekościemy"?

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Nowe przepisy unijne wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach. Gościem Polskiego Radia 24 była Katarzyna Udrycka, niezależna konsultantka w obszarze zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu i bioróżnorodności, edukatorka klimatyczna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

WYWIAD Redukcja emisji CO2. Minister klimatu: ten cel nie jest wiążący dla Polski

- Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska emisja co2 emisja gazów klimat Komisja Europejska

PR24 Protesty rolników paraliżują Europę. Dr Ramiączek wskazuje na wyzwania stojące przed UE

- Brak rozpisanych procedur i terminów osiągnięcia celów klimatycznych budzi ogromny niepokój, nie tylko wśród rolników, ale wśród wielu ludzi. Te problemy będą twardym orzechem do zgryzienia dla krajów i instytucji UE - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Paweł Ramiączek, komentując protesty rolników. Wskazał też drugie, poza unijną polityką wewnętrzną, wyzwanie stojące przed Wspólnotą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Ukraina klimat