Polskie Radio
Section05
klimat

Ponad 100 mld zł na infrastrukturę, klimat i środowisko. Puda: zaliczki ze środków UE wpłyną do końca roku

Mamy podpisane umowy, wszystkie zaliczki ze środków europejskich wpłyną do końca roku - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 to największy pod względem alokacji oraz liczby priorytetów rozwojowych program krajowy w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego fundusze europejskie infrastruktura klimat środowisko

Lekarze myślą o klimacie. Czy świat medycyny może być ekologiczny?

Odpady medyczne, strzykawki, maseczki, przeterminowane leki, podróże lekarzy na liczne konferencje - to cegiełki, które medycyna dokłada do zanieczyszczenia świata. Oczywiste jest, że zawsze na pierwszym miejscu jest dobro pacjenta, sterylność, bezpieczeństwo, ale są już pierwsze pomysły, jak dodać do tego troskę o planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oliwia Krettek medycyna zdrowie klimat ekologia

Paweł Sałek: UE chce na siłę odejść od węgla, nie ma na salonach europejskich wrażliwości na naszą sytuację

- Mamy wojnę, także energetyczną, uczestniczymy w niej i ponosimy z tego tytułu koszty. Nie ma na salonach europejskich wrażliwości na naszą sytuację. Tylko utrzymanie i zachowanie własnych zasobów surowcowych da szansę na przetrwanie i funkcjonowanie gospodarki w normalnych warunkach - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Dorota Kania Paweł Sałek klimat Polska w Unii Europejskiej POLSKA węgiel polityka

Nietypowy kurs w Niemczech. Ekstremiści uczą się, jak przykleić się do... jezdni

Podczas ośmiogodzinnego kursu przyszli klimatyczni ekstremiści uczą się, jak prawidłowo przykleić się do drogi i zablokować ruch - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Bild". Najmłodszy uczestnik opisywanego szkolenia ma 15 lat. Aktywiści z grupy "Letzte Generation" (Ostatnie pokolenie) ostatnio regularnie blokują ruch w Berlinie. Protestujący w ten sposób - jak deklarują - zwracają uwagę na zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy manifestacje klimat ekologia Europa Berlin

Zełenski podczas szczytu COP27: efektywna polityka klimatyczna niemożliwa jest bez pokoju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał swoje zdalne wystąpienie podczas COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie. Jak mówił, efektywna polityka klimatyczna nie jest możliwa bez pokoju. - Musimy zatrzymać tych, którzy swoją szaloną i nielegalną wojną niszczą zdolność świata, by wspólnie działać na rzecz wspólnego celu - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Egipt Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski klimat zmiany klimatyczne

Aktywiści klimatyczni w Muzeum Porsche

Informacja o protestach aktywistów, którzy w głośny sposób chcą zwrócić uwagę na konkretny problem, obiega media zaskakująco często. Tym razem eko-grupa pojawiła się w muzeum marki Porsche. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ekologia porsche Niemcy muzeum klimat dwutlenek węgla emisja co2

Konferencja COP27. Wiceminister klimatu: rozwój cywilizacji odbywa się kosztem ubogich krajów

Problem pustynnienia, braku wody, żywności, lokalizowania inwestycji przemysłu ciężkiego w uboższych częściach świata powoduje, że tamte społeczeństwa mogą mieć poczucie, że rozwój cywilizacji globalnej odbywa się ich kosztem - ocenił wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka zmiany klimatyczne ekologia klimat ministerstwo klimatu

Szczyt COP27. Prezydent Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa Afryka Egipt klimat ochrona środowiska Rosja energetyka