Polskie Radio
Section05

klimat

Samochód, pociąg, samolot, a może rower? Pomyślmy o ekologicznym urlopie

Jadąc samochodem, kupując parę butów lub grillując, przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to nasz ślad węglowy. W jaki sposób możemy dokonywać bardziej przyjaznych dla klimatu wyborów? Jak obliczyć ślad węglowy swojej podróży wakacyjnej? 
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie ekologia podróże pociągi samochody Sława Bieńczycka samoloty infografika

NAUKA Ekstremalna prognoza na 5 lat. "Nie będzie wytchnienia"

Według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) przy ONZ oraz brytyjskiego Met Office globalne temperatury mogą w ciągu najbliższych pięciu lat osiągnąć rekordowe lub zbliżone do rekordowych poziomy. Zwiększa to ryzyko występowania coraz silniejszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Raport można traktować jako długoterminową prognozę – w najbliższych latach grożą nam bardziej dotkliwe fale upałów, powodzie i inne niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pogoda prognoza pogody globalne ocieplenie ONZ

Lodowiec runął na wioskę. Na pomoc ruszyła armia

Kawałek lodowca oderwał się, powodując lawinę. Zasypał prawie całą miejscowość Blatten w Szwajcarii. Jedną osobę uznaje się za zaginioną. Na miejsce jedzie szwajcarska armia. Najwcześniej w czwartek będzie można w pełni ocenić skalę zniszczeń. Runęły trzy miliony metrów kwadratowych bloków, zgromadzonych na lodowcu - takiego przypadku jeszcze nie notowano w historii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwajcaria lodowiec

Susza w Polsce to już nie tylko teoretyczne zagrożenie. Czy możemy z nią walczyć?

Wyjątkowo zimny maj, ciągle deszcze - i od razu wracają przekonania: "A kto mówi o globalnym ociepleniu?". To może najlepszy moment, by spotkać się z profesorem Piotrem Skubałą, biologiem, ekologiem i etykiem. Będzie on gościem kolejnego "Klubu Trójki. Audiodokumentu", na który w poniedziałek (26.05) o godz. 20.05 zaprasza Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska ekologia susza natura

Drewno twardsze niż stal. Idzie rewolucja w budownictwie?

Jeszcze w tym roku pierwsze amerykańskie domy wykończone będą nowym rodzajem drewna. Materiał opracowany przez naukowca z Uniwersytetu w Maryland ma być twardszy niż stal, bardzo odporny na ogień, a do tego bardziej ekologiczny - do jego produkcji nie potrzeba bowiem węgla. To "superdrewno", które po kilku latach doczeka się pierwszych komercyjnych zastosowań. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowe technologie budownictwo ekologia