Polskie Radio
Section05
klimat

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna energetyka POLSKA

Redukcja emisji CO2. Wiceminister klimatu: to otwarcie debaty, a nie wiążący dokument

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że komunikat Komisji Europejskiej jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Wiceminister odnosiła się do propozycji KE, by do 2040 roku redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła 90 proc. To ma pozwolić spełnić cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emisja co2 Komisja Europejska klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Transformacja energetyczna w Polsce. Hennig-Kloska: możemy na nią wydać ponad 500 mld zł

W najbliższych latach na transformację energetyczną Polska może wydać ponad 500 mld zł - poinformowała w sobotę w TVN 24 minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że wznowiono parce nad ustawa o funduszu transformacyjnym, z którego m.in. byłaby ona finansowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ministerstwo klimatu Paulina Hennig-Kloska energetyka transformacja energetyczna klimat

PR24 Ochrona ssaków i ptaków morskich. Andrzej Ginalski o zasobach przyrodniczych Bałtyku

- Morze Bałtyckie jest morzem specyficznym, płytkim, silnie odgrodzonym od wszechoceanu, jedyne połączenie z Oceanem Atlantyckim prowadzi przez wąskie Cieśniny Duńskie, co oznacza, że jest jeszcze bardziej podatne na zmiany temperatury niż inne zbiorniki morskie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Ginalski (WWF Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo Bałtyk WWF

PR24 Naturalne lasy w trosce o młode pokolenia. Michał Paca apeluje o odtwarzanie stanów przyrody

- Powinniśmy myśleć o tym, by terenów, na których gospodaruje natura, było co najmniej kilka procent w skali kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Paca, edukator ekologiczny z fundacji Las na Zawsze. - Każde duże miasto powinno mieć w pobliżu las, który służy ludziom, a nie gospodarce - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  klimat ekologia ochrona środowiska środowisko

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta zwierzęta leśne wilk Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś

Zmiany klimatyczne a motoryzacja. Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie nowych przepisów?

Większa domieszka bioetanolu w benzynie, strefy czystego transportu, odchodzenie od silników diesla starego typu, podatek klimatyczny - to niektóre ze zmian, jakie czekają kierowców w najbliższych latach. Ich powód - zmiany klimatyczne. Czy polski transport osobisty jest jednak gotowy na zapowiadaną rewolucję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka motoryzacja ekologia samochody klimat Piotr Firan Radosław Nałęcz

Cyfrowy bliźniak miasta. Jak wpłynie na transformację energetyczną?

Projekt DigiTwins4PEDs to nowatorski program komputerowy, który pozwoli opracować cyfrowego bliźniaka miasta. Celem naukowców jest ochrona klimatu i produkcja zielonej energii. - Chcemy stworzyć narzędzie i przekazać to, co nauka powinna robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Paweł Bogusławski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Paweł Bogusławski Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu transformacja energetyczna Wrocław Projekt DigiTwins4PEDs klimat

PR24 Sustainable Industry Lab 2024. Maria Andrzejewska: musimy dobrze projektować tworzywa sztuczne

- Nie wyobrażam sobie, by nasza cywilizacja mogła istnieć bez tworzyw sztucznych, ale musimy zrobić wszystko, by dobrze je projektować - albo od razu do długiego wykorzystania, albo do zamykania obiegu - tak, by łatwo je przetwarzać - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor generalna UNEP/GRID - Warszawa Maria Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dydo ekologia klimat plastik

PR24 Zielona transformacja. Ekspert: jej dwa główne filary to OZE i efektywność energetyczna

- W transformacji energetycznej chodzi o odejście nie tylko od węgla, ale także od gazu i generalnie paliw kopalnych - na rzecz odnawialnych źródeł energii. Ale potrzebny jest także drugi filar - efektywność energetyczna - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, fizyk, ekspert ds. projektów badawczych dot. energii elektrycznej. 
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska Katarzyna Dydo OZE GOSPODARKA

PR24 "Rozległe, negatywne skutki". Weronika Michalak o wpływie zmian klimatu na nasze zdrowie

- Zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i skutki zmiany klimatu bardzo negatywnie i bardzo rozlegle wpływają na stan naszego zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś, co nam się przytrafi lub czego doświadczamy, jest związane za zmieniającym się klimatem - mówiła w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska, koordynatorka kampanii "Lekarze dla klimatu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska smog Marta Hoppe ekologia

PR24 Smog - czym jest i jak z nim walczyć? "Jeśli powietrze pachnie i to nie są kwiatki, to mamy smog"

W najnowszym odcinku audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 głównym tematem był smog. Zaproszony do programu gość - Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego - tłumaczył, czym smog jest, jak na nas wpływa, jaka jest jego szkodliwość i jak z nim walczyć. Wyjaśnił także, jak można rozpoznać, czy w danym momencie w powietrzu smog jest, czy go nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska smog Katarzyna Dydo