Polskie Radio
Section05
klimat

Sprzeciw Finów wobec unijnej gospodarki leśnej. "Nie przyniesie wymiernych korzyści klimatycznych"

W Finlandii panuje otwarty sprzeciw wobec wdrażanych unijnych mechanizmów, które wpłyną na zdolności produkcyjne branży drzewnej. Jak uważa przewodnicząca parlamentarnej komisji gospodarki Sanni Grahn-Laasonen, ten najbardziej zalesiony kraj Europy "żyje z lasów", jednak "w Brukseli nie rozumieją krajowych uwarunkowań ani eksperckiej wiedzy" dotyczącej tego tematu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia las klimat środowisko Unia Europejska drzewa

Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie

Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie. Po pięćdziesięciu dniach spędzonych na statku Akademik Fedorov czworo naukowców (29 grudnia) zostało przetransportowanych śmigłowcem do rosyjskiej stacji polarnej Mirnyj. Na początku roku (6 stycznia) polarnicy mają dotrzeć do nieużywanej od czterdziestu dwóch lat Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego znajdującej się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda badania klimat

"Nie było większego przekrętu w dziejach ludzkości". Pęk krytycznie o unijnej polityce klimatycznej

- Polska musi wycofać się z ETS-u i nie może zaakceptować pakietu Fitfor55, bo będzie to dla nas zupełna klęska, a każdy rząd, który to zrobi, w przyszłości będzie musiał uciekać za granicę, bo naród mu tego nie wybaczy - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka klimat energetyka Fit for 55 Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska

"Największy motor zniszczenia klimatu na planecie". Ujawniono, gdzie Jourová lokuje środki finansowe

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca KE ulokowała swoje pieniądze w BlackRock, międzynarodowym funduszu finansowym "robiącym kontrowersyjne interesy w Rosji i komunistycznych Chinach" - podaje "Gazeta Polska". Jak dodano "jednym z kontrahentów BlackRock jest rosyjski Lanta Bank, kierowany przez przyjaciela Władimira Putina i powiązany swego czasu z Ryszardem Krauze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Vera Jourova inwestycje Chiny Rosja Gazeta Polska klimat

"Kto zatruwa, ten płaci". Prof. Bogusław Liberadzki o unijnym systemie ETS

- Jeżeli chodzi o sposób funkcjonowania handlu emisjami, założenie było następujące: skoro mamy ograniczać emisję, to trzeba wprowadzić dodatkowe opłaty za to, że się zatruwa środowisko. Kto zatruwa, ten płaci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Nowej Lewicy Prof. Bogusław Liberadzki. Zaznaczył jednak, że "to, co się stało, jeśli chodzi o koszty emisji, okazuje się być trudnym do wytrzymania".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emisja co2 Europa Unia Europejska Rada Europejska Bogusław Liberadzki Nowa Lewica polityka klimat ekosystem

Posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Wśród pomysłów budowa Muzeum Naturalnego

- Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, które zaproponowaliśmy jest budowa Muzeum Naturalnego. Chcielibyśmy jeszcze bardziej szczegółowo porozmawiać na ten temat - powiedział Łukasz Rzepecki, przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja klimat Paweł Sałek Ziemia ekologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Edukacji i Nauki

Koncerny motoryzacyjne deklarują szybkie przejście na bezemisyjność

Na naszych drogach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Część koncernów motoryzacyjnych zadeklarowała otwarcie, że w niedalekiej przyszłości w ich ofercie próżno będzie szukać aut z silnikami spalinowymi. Kto nie zdecydował się na taki krok? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne general motors ford volkswagen volvo mercedes klimat globalne ocieplenie Polskie Radio jaguar bmw honda hyundai nissan toyota ekologia społeczeństwo elektromobilność

"Przespaliśmy najlepszy czas". Liberadzki o zmianie zasad handlu emisjami CO2

- Pierwszym krokiem w handlu emisjami CO2 była zasada, że ten, kto truje, ten płaci, czyli kupuje prawo do emisji. Dyskusyjne jest, czy powinna to być stawka rynkowa. Dopóki jednak prawo do emisji tony CO2 kosztowało pięć euro, to nie przejmowaliśmy się tym. Wtedy była szansa na to, by zmieniać model energetyki. Dopiero gdy zaczęło to nas kosztować 70 euro, to zorientowaliśmy się, że dzieje się nam krzywda - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska ETS emisja co2 klimat polityka energetyczna