Polskie Radio
Section05
klimat

Krajowa polityka klimatyczna. Wyższe cele udziału OZE

W marcu 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt aktualizacji polskiego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. W dokumencie strona polska prognozuje, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie 29,8 proc., a w przypadku elektroenergetyki przekroczy 50 proc. Przełoży się to na spadek emisji o 35 proc. w stosunku do 1990 r. (o 288 mln ton ekwiwalentu CO₂).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo klimat energetyka

Rok 2023 najcieplejszy w historii. "Przebito sufit"

- Wyjątkowo ciepły północny Atlantyk musiał w końcu wywrzeć wpływ na warunki w Europie - zaczęliśmy ten rok bardzo mocną dodatnią anomalią termiczną. Sezon wegetacyjny zaczął się o dwa tygodnie wcześniej. Dla natury to kolejny "dezorientujący sygnał" - powiedział w rozmowie z portalem PolskiegoRadia24.pl prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ klimat przyroda zmiany klimatyczne środowisko środowisko naturalne NASZ WYWIAD wywiad

PR24 Nowe standardy energetyczne domów w UE. "To ogromne kwoty"

- Najpierw wypadałoby, aby komisarze europejscy pojechali na węgierską, bułgarską czy polską prowincję, zobaczyli jak to wygląda i potem tworzyli plany i strategie. W dzisiejszych czasach czysta technokracja zupełnie nie wystarczy, trzeba sprawdzić potrzeby ludzi, warunki ekonomiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski (Fundacja Polska z Natury).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd miasto zdrowie klimat budownictwo Daniel Czyżewski

PR24 Zielony Ład. "Rolnicy powinni wspierać tę reformę"

- Na pewno tę informację należało lepiej przygotować, lepiej wytłumaczyć, na czym polega reforma Zielonego Ładu, lepiej rolników do niej przekonać. Bardzo trudno jest zrobić dobrą kampanię informacyjną w momencie, kiedy jest duże środowisko, które mówi o tym, że Zielony Ład miałby zaszkodzić rolnikom, doprowadzić do ich upadku - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Zwolińska, prawniczka z Koalicji Żywa Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Resort klimatu chce współpracy z organizacjami pozarządowymi

Resort klimatu i środowiska zainaugurował projekt platformy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi i naukowcami. Platforma ma włączyć te środowiska w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ekologia Paulina Hennig-Kloska energetyka energia odnawialna środowisko środowisko naturalne klimat

PR24 Urbanistyka w Polsce. "Pojawiają się dobrze zaprojektowane osiedla"

- Są próby realizowania osiedli, które są przeciwieństwem tego, co realizowano w latach 90. - "osiedli łanowych" i plomb w centrach miast - mówił w Polskim Radiu 24 urbanista Wojciech Wojtowicz, który o problemach urbanistycznych polskich miast dyskutował z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto zdrowie klimat budownictwo architektura GOSPODARKA

Ile mięsa jedzą Francuzi? Za dużo, by skutecznie dbać o planetę

Gdyby mieszkańcy Francji zmniejszyli o połowę spożycie mięsa, kraj bez problemu osiągnąłby swoje cele klimatyczne - twierdzą autorzy nowego raportu przywoływanego przez dziennik "Le Monde". Tymczasem branża hodowców zwierząt we Francji trzyma się mocno i chciałaby utrzymać konsumpcję mięsa na dotychczasowym poziomie. Problem w tym, że Francuzi spożywają dwukrotnie więcej mięsa, niż wynosi średnia światowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Martyna Ogonek Francja jedzenie kulinaria mięso klimat ekologia

PR24 Zmiana klimatu wpłynie na polskie lasy. Prof. Zych wskazuje możliwe konsekwencje

Wraz z ociepleniem klimatu czeka nas zmiana szaty roślinnej - alarmują naukowcy. Nie stanie się to w perspektywie lat, to długi proces związany z tym, że rośliny nie migrują tak szybko jak zwierzęta, ale formacje roślinne będą coraz częściej narażone na gwałtowne zmiany - przekonywał w Polskim Radiu 24 botanik prof. Marcin Zych. 
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Marta Hoppe ekologia drzewa

PR24 Miasta bez barier architektonicznych. "Olbrzymia praca do wykonania"

- Staramy się we wszystkich środowiskach współdziałać, by tych barier było mniej, jednak to droga wyboista, kręta i długa - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. arch. Jan Cieśla, pełnomocnik SARP ds. dostępności i projektowania inkluzywnego, który dyskutował z Maciejem Augustyniakiem z Fundacji Polska Bez Barier.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto zdrowie klimat budownictwo niepełnosprawność architektura GOSPODARKA

Parki narodowe i ich znaczenie. Rozmowa z Martą Gregorczyk

Parki narodowe są jedną z form ochrony przyrody. Tworzy się je w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtwarzania zniszczonych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów.
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska ekologia parki narodowe Katarzyna Dydo