Polskie Radio
Section05
klimat

Reżim Kima dostarcza broń Rosji? Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 połączenie kolejowe między Koreą Północną a Rosją zostało wznowione. Agencja Reutera zaznacza, że władze USA przekazały informacje wskazujące na tajne transporty broni pomiędzy tymi krajami. A to nie jedyne niepokojące doniesienia z Półwyspu Koreańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kijów wojna na Ukrainie klimat izba reprezentantów USA Rosja Korea Północna

Ceremonia otwarcia szczytu COP-27. O czym będą rozmawiać przywódcy?

Stworzenie specjalnego funduszu pokrywającego straty wynikające ze zmiany klimatu państwach oraz przystosowanie się i zapobieganie skutkom tej zmiany. Takie główne tematy negocjacji na tegorocznym szczycie klimatycznym COP27 w Szarm el-Szejk wskazuje Andrzej Błachowicz z londyńskiego think tanku Climate Strategies.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja Polityka zagraniczna Polski ONZ Egipt ŚWIAT Afryka klimat

Prognoza pogody na początek tygodnia. Poniedziałek z deszczem niemal w całym kraju

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju może spaść deszcz. W ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura w centrum i nad morzem do 21 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Jak powiedziała Ilona Bazyluk z IMGW-PIB, deszczowa pogoda utrzyma się do środy, a wstępne prognozy zapowiadają 1 listopada jako pogodny i ciepły dzień.
Zobacz więcej na temat:  pogoda POLSKA Radio kierowców IMGW prognoza pogody jesień klimat

"Nie popieram takich happeningów". Siewiereniuk-Maciorowska o proteście w pawilonie Porsche

- Jeżeli w sprawach ekologii nie mamy logicznych argumentów, to nie ma o czym dyskutować. Należy edukować i rozmawiać - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca red. naczelnego "Gazety Współczesnej", "Kurier Poranny". Gośćmi audycji byli też: Piotr Cywiński z "Sieci" i portalu wpolityce.pl oraz Dawid Wildstein z TVP. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat ekologia porsche protest

Zniszczenie "Słoneczników" Van Gogha. Czy happeningi są przekonujące?

– Jest to działanie bezsensowne, mija się z celem. W ten sposób nie da się ludzi przekonać do swych racji. Ta akcja trwa już jakiś czas, a to kolejna jej odsłona. "Słoneczniki" na szczęście były zabezpieczone, tak jest w przypadku wartościowych dzieł sztuki – mówiła w Trójce Aleksandra Rybińska, politolog i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler malarstwo protest klimat KULTURA

"Gazeta Krakowska": od połowy 2024 roku cały Kraków objęty Strefą Czystego Transportu

Dziennik regionalny "Gazeta Krakowska" donosi, że od 1 lipca 2024 roku w Krakowie ma wejść w życie Strefa Czystego Transportu (SCT) ograniczająca wjazd dla samochodów ze starymi silnikami, emitującymi nadmierną ilość spalin. W urzędzie przygotowano projekt uchwały w tej sprawie, który teraz zostanie poddany konsultacjom.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody dwutlenek węgla klimat globalne ocieplenie powietrze samochody elektryczne Polskie Radio samochód zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza prawo POLSKA ŚWIAT Unia Europejska Kraków

FELIETON Zgniła zieleń: agresja i polityka pod szyldem ekologii. Felieton Miłosza Manasterskiego

Greenpeace przedstawia się na polskiej stronie: "Greenpeace to ludzie tacy, jak Ty - osoby z pasją, które działają dla przyrody i klimatu". Ale może powinno tam być napisane inaczej: "Ludzie, którzy chcą, żebyś zmarzł zimą" - pisze w swoim najnowszym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo felieton miłosz manasterski Greenpeace ekologia klimat Baltic Pipe gaz ziemny