Polskie Radio
Section05
KO

Śląski językiem regionalnym. Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy o nadaniu śląskiemu statusu języka regionalnego. Na konferencji prasowej posłanka Monika Rosa powiedziała, że w ostatnim spisie powszechnym niemal 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską, a prawie 470 tysięcy mówi w języku śląskim. Dodała, że Ślązacy i Ślązaczki to jedna z największych nieuznawanych mniejszości w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Śląsk

Afera Pegasusa. Bosacki: wiemy o kilkunastu osobach, które były inwigilowane

- Komisja śledcza ds. Pegasusa zacznie działać, nawet jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosi do niej nowych kandydatów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej, który będzie członkiem komisji. Jednocześnie wyraził nadzieję, że PiS wystawi nowe kandydatury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia koalicja obywatelska komisja śledcza pegasus Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka służby specjalne inwigilacja

"Ta koalicja chaosu nie przysłuży się Polsce". Politycy o rządzie zaproponowanym przez Donalda Tuska

- Ta koalicja naprawdę zapowiada się jako pewien chaos. Z jednej strony mamy Lewicę ze skrajnym skrzydłem, a z drugiej strony PSL, które usiłuje być bardziej konserwatywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że to nie przysłuży się Polsce - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Michał Woś (Suwerenna Polska). Gośćmi audycji byli także Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka POLSKA polityka Sejm Donald Tusk rząd Mateusz Morawiecki PiS PSL lewica Adrian Zandberg Michał Woś Waldemar Buda Marek Sawicki Małgorzata Paprocka Grzegorz Schetyna

KO chce trzech komisji śledczych w Sejmie, Wassermann apeluje o powagę. "Trzeba być zaopatrzonym w wiedzę"

- Zadanie, które podejmują posłowie - obojętnie, czy to jest komisja stała, czy śledcza - to jest bardzo poważne zadanie i należy do niego podchodzić z dużą powagą, trzeba być zaopatrzonym w wiedzę, a na to jest potrzebny czas - powiedziała Małgorzata Wassermann, była przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold, oceniając pomysł powołania trzech komisji śledczych przez KO. Jak dodała, praca w komisji śledczej to były dla niej "trzy lata, w pełnym tego słowa znaczeniu, wyłączone z normalnego życia i funkcjonowania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Małgorzata Wassermann komisja śledcza Sejm infografika

Tusk przekonuje, że "koalicja jest dopięta w każdym drobnym fragmencie". Umowy jednak nie widać na horyzoncie

W poniedziałek lider PO Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami wrocławskiego Jagodna powiedział, że będzie "apelował jeszcze nie raz o chwilę cierpliwości, bo to nie będzie prosta koalicja". - Słucham pana Czarzastego, pana Hołownię i czasami widzę różnice, których my nie zakopiemy w pięć minut - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Donald Tusk polityka wybory w Polsce wybory 2023 opozycja