Polskie Radio
Section05

komunizm

Reportaż TVN o Janie Pawle II. Prof. Łucja Marek: wybiórczo potraktowano ważne dokumenty

- Jako historyk zarzuciłabym między innymi ahistoryczną ocenę akt, wybiórcze podejście do dokumentów i jednokierunkowe interpretowanie ich - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniosła się w ten sposób do reportażu TVN dot. Jana Pawła II i zarzutów skierowanych wobec ówczesnego ks. bp Wojtyły jakoby miał dopuścić się zaniechań w sprawach pedofilii w Kościele. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Jachowicz IPN służba bezpieczeństwa Jan Paweł II papież bronimy Jana Pawła II Kościół katolicki

tylko u nas Prof. Paweł Skibiński: akta esbeckie dotyczące Kościoła powstawały w kontekście walki z tą instytucją

- Jak każde źródło, poszczególne materiały sporządzone przez Urząd Bezpieczeństwa, a potem Służbę Bezpieczeństwa muszą być poddawane krytycznej analizie. To jest zobowiązanie badacza, także dziennikarza - mówił prof. Paweł Skibiński w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Kościół katolicki Jan Paweł II służba bezpieczeństwa Watykan

"Prawda powraca". Rodziny Żołnierzy Wyklętych o identyfikacji ich bliskich

Wzruszenie, wdzięczność i ulga - takie uczucia towarzyszyły rodzinom ofiar komunistycznego terroru i zbrodni niemieckich, które w Belwederze otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich. W sumie tożsamość odzyskało 20 osób, których szczątki w ostatnich latach odnalazł zespół wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej profesora Krzysztofa Szwagrzyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Żołnierze Wyklęci Łączka społeczeństwo historia Polski

Podpułkownik Łukasz Ciepliński. Wychowany do wolności?

Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wolność i Niezawisłość ppłk Łukasz Ciepliński

Wiceszef MON o Żołnierzach Wyklętych: wciąż pojawiają się osoby nazywające ich mordercami

Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "wciąż pojawiają się osoby, które tychże bohaterów nazywają mordercami dzieci i kobiet. - Absolutnie się z tym nie zgadzamy i protestujemy przeciwko takiej narracji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo Wojciech Skurkiewicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dmitrowicz: musimy chociaż symbolicznie napiętnować oprawców

Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że określenie Żołnierze Wyklęci potrzebne jest m.in. po to, żeby chociaż symbolicznie przypomnieć o tym, że byli wyklęci. W ten sposób można choć w części napiętnować zbrodniarzy, którzy odpowiadali za zbrodnie na nich.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski śmierć zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo

"Istotą ich walki było przywrócenie Polsce niepodległości". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

- Jestem zwolennikiem nazywania Żołnierzy Wyklętych oddziałami zbrojnego podziemia niepodległościowego. Mówienie o podziemiu antykomunistycznym zawężą ideę ich działania. Wielu z tych żołnierzy zaczynało swoją drogę konspiracyjną jeszcze podczas II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski PRL POLSKA