Polskie Radio
Section05

Kościół

Szpitale powstańcze

Zapomniane, zmienione na domy kultury albo te, które przetrwały do dziś. W nich lekarze, siostry zakonne, jako pielęgniarki i kapelani wojskowi, którzy w piekle wojny świadczyli, że człowieczeństwo i wiara zobowiązują. Kim byli ci, którzy dotrzymali złożonej przysięgi lekarskiej, jakie były losy powstańczych kapelanów i co stało się z miejscami, gdzie życie ludzkie było tak cenne i kruche?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm ekumenizm pielgrzymka Powstanie Warszawskie szpital

Rusza Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę organizowana jest przez Kościół Akademicki Św. Anny w Warszawie. Na szlak pielgrzymkowy wyrusza 5 sierpnia każdego roku, aby po 10 dniach pielgrzymowania dotrzeć do Częstochowy. O tym, jak wygląda pielgrzymka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Filipek, członek służby medialnej WAPM.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra pielgrzymka Warszawa Warszawska Pielgrzymka Piesza

Sierpień miesiącem trzeźwości w tradycji polskiego Kościła

Zespół do spraw Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski, co roku przed sierpniem, zwraca się do Polaków z apelem o podjęcie dobrowolnego daru abstynencji w tym okresie. Sierpień jest miesiącem, w którym przypadają rocznice patriotyczne i kościelne, a na szlak pielgrzymkowy wyrusza wielu pątników. Więcej o miesiącu trzeźwości w materiale Marcina Chmielnickiego, reportera Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  alkohol wódka pielgrzymka

Białoruś: dziwne problemy księży obcokrajowców. Są nękani

Księża obcokrajowcy mają problemy na Białorusi. Dwóm z nich, z powodu co najmniej dwukrotnego naruszenia zasad ruchu drogowego, zagrożono pozbawieniem możliwości sprawowania posługi duszpasterskiej. Księża dostają "mandaty" za rzekome przekroczenie prędkosci, choć potem drogówka potem wydaje zaświadczenia, że żadnych wykroczeń nie popełnili.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Tadeusz Kondrusiewicz Białoruś religia

Kościół Katolicki zachęca: sierpień – miesiącem trzeźwości

Alkohol zabija co roku 11 tys. osób. Statystycznie każdy z nas w ciągu 12 miesięcy wypija 10 litrów czystego alkoholu, a milion Polaków jest od niego uzależniona. W rodzinach, w których jest problem alkoholowy, żyje ponadto 1,5 mln dzieci. Dlatego też jak co roku Kościół Katolicki zachęca do tego, by sierpień był miesiącem trzeźwości. Mówił o tym w audycji Tym Żyje Kraj biskup Tadeusz Bronakowski.
Zobacz więcej na temat:  alkohol wakacje wakacje 2017 Kościół katolicki

"Abstynencję traktujemy jako szczególny dar miłości"

- Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy rozumieją tę trudną sytuację w naszej ojczyźnie i taki dar podejmują. W nieprzyjaznych mediach zaraz pojawiają się komentarze, że "Kościół chce prohibicji". Nic podobnego, Kościół jej nie chce. Zwraca tylko uwagę na te dwa elementy - że zawsze każdy powinien być trzeźwy, a w szczególnych okolicznościach musimy podjąć ten dar abstynencji - mówił na antenie radiowej Jedynki ks. biskup Tadeusz Bronakowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Porzeziński alkoholizm

Weto prezydenta Dudy. Czy otrzymał wsparcie Kościoła?

Wiceministrowie sprawiedliwości i zarazem politycy Solidarnej Polski - Patryk Jaki i Michał Wójcik skrytykowali we wtorek decyzję o podwójnym wecie prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. W odpowiedzi rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński zaznaczył, że nie wypada, by wiceministrowie pouczali prezydenta. Wypowiedzi komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm Zbigniew Ziobro