Polskie Radio
Section05

literatura

Olga Drenda: wolę czytać non-fiction i książki naukowe

- Mam taką dziwną właściwość, że książki dla większości osób odprężające, czyli fabularnie przemyślane, z wartką akcją i wciągającą opowieścią, są dla mnie trudniejsze, ponieważ muszę pamiętać wszystkie wątki. One bardzo często mi się mylą, dlatego teoria jest da mnie łatwiejsza i przyjemniejsza w lekturze - mówiła w Dwójce eseistka i tłumaczka.
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda eseistyka Dwójka KSIĄŻKA Kinga Michalska

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Kinga Michalska 1920 Dwójka historia Polski literatura polska

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

- Otóż problem nacjonalizmu i rasizmu u dwóch bardzo różnych pisarzy kieruje uwagę czytelnika do współczesności, do rzeczy najbardziej aktualnych. My przez cały czas zmagamy się z tą problematyką - podkreślił gość "Literackich witamin" prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska Włodzimierz Bolecki Józef Mackiewicz Zofia Nałkowska nacjonalizm rasizm KSIĄŻKA

Jacek Piekara: Polska długo była pozbawiona możliwości zachwytu nad własną historią

- Polska cierpiała przez długi czas pod rządami komunistów. Cierpiała na brak prawdziwej historii i brak dyskusji politycznej. Dlatego nie przeżyliśmy okresu zachwytu nad własną historią, jaki przeżyli Amerykanie. Byliśmy pozbawieni takiej możliwości przez rządy komunistyczne i nie mogliśmy nasycić się swoją dawną wielkością - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Piekara, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA historia Polski społeczeństwo HISTORIA fantastyka Rafał Dudkiewicz

Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Cichoński Wioletta Myszkowska KULTURA KSIĄŻKA Japonia muzyka klasyczna