Polskie Radio
Section05
medycyna

Redaktor Artur Wolski nagrodzony w konkursie "Perspektywy Medycyny"

Dziennikarz radiowej Jedynki, komentator naukowy Artur Wolski otrzymał nagrodę i statuetkę w trzeciej edycji konkursu "Perspektywy Medycyny", którego celem jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej, oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

PR24 Plaga otyłości wśród dzieci. Lekarka alarmuje

- Otyłość to choroba cywilizacyjna oraz narastający problem wśród dzieci i młodzieży, mający poważne konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale też społeczne - mówiła w Polskim Radiu 24 endokrynolog i diabetolog dziecięca dr Elżbieta Lipska. W audycji "Samo zdrowie" ekspert wskazywała też przyczyny dziecięcej otyłości, a także zdradzała sposoby, na to, jak poradzić sobie z tą chorobą. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo medycyna otyłość dzieci służba zdrowia Małgorzata Telmińska

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19

TYLKO U NAS Rak trzustki. Szykuje się przełom w leczeniu?

Naukowcy z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco w USA podzielili się na łamach "Nature Chemical Biology" informacją o odkryciu cząsteczki, która modyfikuje mutację K-Ras G12D, powodującą agresywnego raka trzustki. Czy to zapowiada przełom w leczeniu złośliwego nowotworu? Ekspert wyjaśnia czytelnikom portalu PolskieRadio24.pl, przypomina też o profilaktyce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA onkologia leki medycyna choroba nowotwory profilaktyka onkologiczna społeczeństwo NAUKA

TYLKO U NAS Polki nie robią USG piersi. "Uważają, że są za młode na raka"

- Część osób uważa, że problem ich nie dotyczy, że są za młode na raka, a tym samym po prostu tracą czujność i wręcz często bagatelizują pierwsze objawy, a jeszcze inne osoby sądzą, że lepiej nie wiedzieć - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Żuchniewicz z Fundacji Onkologicznej Rakiety.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA POLSKA POLSKA POLSKA społeczeństwo społeczeństwo społeczeństwo społeczeństwo społeczeństwo POLSKA zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie zdrowie społeczeństwo lekarz lekarz lekarz lekarz lekarz zdrowie kobieta kobieta kobieta kobieta lekarz kobieta rak piersi rak piersi rak piersi rak piersi kobieta rak piersi rak rak rak piersi rak rak rak onkologia onkologia rak onkologia onkologia medycyna onkologia medycyna onkologia medycyna medycyna badania medycyna badania medycyna badania badania badania badania