Polskie Radio
Section05
medycyna

We Francji 18,7 tys., w Hiszpanii 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 na świecie

W najbardziej doświadczonym epidemią regionie Hiszpanii rozpoczął się strajk pielęgniarek. Z kolei rząd Włoch przedłużył do 31 stycznia przyszłego roku stan wyjątkowy.  Francuski resort zdrowia poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju potwierdzono 18 746 nowych zakażeń SARS-CoV-2, tj. prawie dwa razy więcej niż we wtorek, gdy wykryto 10 489 nowych infekcji. Prezentujemy najnowsze informacje ze świata dotyczące pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus zdrowie medycyna

"To jest cena, którą płacimy za starzenie się". Ekspert o chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęściej występujących chorób mózgu, a cierpi na nią około 44 milionów osób na całym świecie. - Pamięć jest najbardziej upośledzoną funkcją poznawczą podczas przebiegu tej choroby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jarosław Sławek. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby Alzheimera?
Zobacz więcej na temat:  choroba Alzheimera medycyna zdrowie Katarzyna Jankowska infografika

Badaj się i lecz u lekarza osobiście, teleporada nie zastąpi medycyny

Prawie połowa pacjentów uważa, że może spokojnie przeczekać swoją chorobę i nie iść do lekarza z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Bywa, że ten lęk jest silniejszy niż chęć leczenia się, a problemy zdrowotne nasilają się. Dlatego rusza kampania edukacyjna "Badaj się i lecz". Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, również podczas pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  medycyna telemedycyna zdrowie koronawirus Roman Czejarek Marzena Kawa

Biomed Lublin: badania potwierdziły, że nasz lek inaktywuje koronawirusa

- Są tryby, które i w polskim prawie farmaceutycznym, i prawie unijnym dopuszczają zastosowanie leku przed zakończeniem procesu rejestracji, w trybie warunkowym. Mam nadzieję, że władze przynajmniej rozważą to zastosowanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce medycyna POLSKA społeczeństwo choroby zakaźne COVID-19