Polskie Radio
Section05
medycyna

Osteoporoza - groźna choroba kości atakująca głównie kobiety

Ograniczenia związane z czasem pandemii mają znaczący wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy - choroby szkieletu charakteryzującej się obniżeniem wytrzymałości kości, prowadzącej do zwiększenia ryzyka złamań. Według najnowszych danych na osteoporozę cierpi w Polsce ok. 2 milionów osób - zdecydowana większość to kobiety (ponad 1,5 mln).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski osteoporoza zdrowie medycyna infografika

Choroby autoimmunologiczne a koronawirus. Lekarz uspokaja

Naukowcy podkreślają, że większą podatność na COVID-19 mają osoby dotknięte chorobami autoimmunologicznymi. Rozpoznano około 80 takich chorób. Zazwyczaj pojawiają się przed 30 rokiem życia i częściej zapadają na nie kobiety. Do najbardziej rozpoznawanych należą cukrzyca typu 1, choroba Gravesa-Basedowa, toczeń rumieniowaty układowy, anemia złośliwa, zapalenie tarczycy, bielactwo i stwardnienie rozsiane.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska zdrowie medycyna koronawirus

Prof. Piotr Religa: na szczepionkę przeciwko koronawirusowi poczekamy przynajmniej rok

- Stworzenie szczepionki w laboratorium to 3 do 6 miesięcy pracy. Mamy w Polsce możliwość stworzenia takiej szczepionki, ale podstawowym problemem są badania kliniczne zajmujące więcej czasu, a później produkcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce choroba choroby zakaźne wirus wirusy zdrowie pandemia medycyna szczepionka szczepienia Piotr Nisztor