Polskie Radio
Section05

naddniestrze

Rosyjscy żołnierze, postsowiecki arsenał amunicji i ostrzeżenia Zełenskiego. Zachód ma problem z Nadniestrzem

Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Mołdawia Kijów

NASZ WYWIAD "Sukces mobilizuje". Ekspert OSW o wyborach w Mołdawii: trwa wymiana pokoleń i prorosyjski straszak już nie działa

- Ma miejsce zmiana pokoleniowa. Coraz więcej młodych Mołdawian wyjeżdża na Zachód za pracą, co pozwala im doświadczyć życia w rozwiniętych demokracjach europejskich. Do tego następuje zwykła wymiana pokoleń. W wiek wyborczy wchodzi coraz więcej młodych ludzi, co wpływa wyraźnie na kształt poparcia dla poszczególnych partii - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus, mówiąc o przyczynach wygranej Mai Sandu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja wybory

NASZ WYWIAD Wybory w Mołdawii. Ekspert OSW: dla Kremla prorosyjski Dodon to gwarancja rosyjskich wpływów w Naddniestrzu

- Rosja stawia w wyborach prezydenckich na reelekcję prorosyjskiego Igora Dodona, który regularnie odwiedza Kreml i lansuje zbliżenie z Rosją. Wybory, jeśli będą uczciwe, może jednak wygrać prozachodnia reformatorka Maia Sandu. Ma olbrzymie szanse – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja

Naddniestrze, czyli "zachodni bastion rosyjskiego świata"

- Naddniestrze powstało w obronie rzeczywistości radzieckiej. Ludzie wyszli wtedy na ulicę i walczyli w wojnie, by bronić swój "radziecki świat" - mówił dr Piotr Oleksy na antenie Jedynki. Pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o specyfice tego "parapaństwa".
Zobacz więcej na temat:  Theresa May Brexit Wielka Brytania Europa Mołdawia macedonia Grzegorz Ślubowski Wawrzyniec Konarski ŚWIAT Indie Tomasz Sajewicz

Parapaństwa pod kontrolą Moskwy. Narzędzia polityki Kremla

– Są one czarnymi dziurami światowej geopolityki. Większość z nich jest zinfiltrowana przez rosyjskie służby specjalne – powiedział dziennikarz i podróżnik Tomasz Grzywaczewski. W audycji Stacja Deszyfrująca rozmowa o funkcjonowaniu i powiązaniach parapaństw, nieuznawanych przez inne kraje, będących pod kontrolą Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja Moskwa Władimir Putin Abchazja Osetia Południowa Gruzja Ukraina Sebastian Rybarczyk