Polskie Radio
Section05
naddniestrze

Rosyjscy żołnierze, postsowiecki arsenał amunicji i ostrzeżenia Zełenskiego. Zachód ma problem z Nadniestrzem

Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Mołdawia Kijów

NASZ WYWIAD "Sukces mobilizuje". Ekspert OSW o wyborach w Mołdawii: trwa wymiana pokoleń i prorosyjski straszak już nie działa

- Ma miejsce zmiana pokoleniowa. Coraz więcej młodych Mołdawian wyjeżdża na Zachód za pracą, co pozwala im doświadczyć życia w rozwiniętych demokracjach europejskich. Do tego następuje zwykła wymiana pokoleń. W wiek wyborczy wchodzi coraz więcej młodych ludzi, co wpływa wyraźnie na kształt poparcia dla poszczególnych partii - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus, mówiąc o przyczynach wygranej Mai Sandu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja wybory

NASZ WYWIAD Wybory w Mołdawii. Ekspert OSW: dla Kremla prorosyjski Dodon to gwarancja rosyjskich wpływów w Naddniestrzu

- Rosja stawia w wyborach prezydenckich na reelekcję prorosyjskiego Igora Dodona, który regularnie odwiedza Kreml i lansuje zbliżenie z Rosją. Wybory, jeśli będą uczciwe, może jednak wygrać prozachodnia reformatorka Maia Sandu. Ma olbrzymie szanse – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Mołdawia Rosja

Naddniestrze, czyli "zachodni bastion rosyjskiego świata"

- Naddniestrze powstało w obronie rzeczywistości radzieckiej. Ludzie wyszli wtedy na ulicę i walczyli w wojnie, by bronić swój "radziecki świat" - mówił dr Piotr Oleksy na antenie Jedynki. Pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o specyfice tego "parapaństwa".
Zobacz więcej na temat:  Theresa May Brexit Wielka Brytania Europa Mołdawia macedonia Grzegorz Ślubowski Wawrzyniec Konarski ŚWIAT Indie Tomasz Sajewicz

Parapaństwa pod kontrolą Moskwy. Narzędzia polityki Kremla

– Są one czarnymi dziurami światowej geopolityki. Większość z nich jest zinfiltrowana przez rosyjskie służby specjalne – powiedział dziennikarz i podróżnik Tomasz Grzywaczewski. W audycji Stacja Deszyfrująca rozmowa o funkcjonowaniu i powiązaniach parapaństw, nieuznawanych przez inne kraje, będących pod kontrolą Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja Moskwa Władimir Putin Abchazja Osetia Południowa Gruzja Ukraina Sebastian Rybarczyk

"Ufam, że Łukaszenka nie pozwoli na atak z Białorusi"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził przekonanie, że przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka nie pozwoli na wykorzystanie swojego kraju dla "nieprzyjaznych działań” wobec państwa ukraińskiego.Jego zdaniem do ataku na Ukrainę mogą być wykorzystane oddziały z Naddniestrza. Przypomniał, że u granic Ukrainy stoi 50 tys. rosyjskich żołnierzy i ryzyko inwazji nie zniknęło.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja ŚWIAT Ukraina Donbas Mołdawia Petro Poroszenko

Magiczno-romantyczne "Mikołajki w Naddniestrzu"

Nieuznawana Republika Naddniestrza leży na terenie Mołdawii przy granicy z Ukranią. W miejscowościach Raszków i Swoboda Raszkowska żyje tam kilka tysięcy Polaków, którym akcją "Mikołajki w Naddniestrzu" pomagają zaproszeni przez Czwórkę Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby akcja charytatywna Polacy za granicą Tomasz Grzywaczewski mikołajki Kamil Jasieński Mołdawia STYL ŻYCIA

Naddniestrzańska Republika Mołdawska wybiera prezydenta

Obywatele Naddniestrza głosują 11 grudnia w wyborach prezydenckich. Czołowymi kandydatami na to stanowisko są obecny szef państwa, Jewgienij Szewczuk i przewodniczący Rady Najwyższej Wadim Krasnosielski. O kampanii wyborczej i sytuacji w tym parapaństwie mówili w audycji 7 Dni Wschód Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Kamil Całus (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia wybory prezydenckie Rosja Piotr Pogorzelski