Polskie Radio
Section05
nauka dzieci

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Piotr Łodej Trójka

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci szkoła podstawowa Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   
Zobacz więcej na temat:  język polski Polonia Polacy za granicą dwujęzyczność

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś odkrywcy Krzysztof Kolumb edukacja radio dla dzieci odkrycia i ciekawostki

Uniwersytet Młodego Badacza - "Kosmiczna polityka i obywatelskie przyciąganie ziemskie"

"Ziemianie? Europejczycy? Polacy? Jak się mam do Was zwracać? Kim jesteście? Na tych zajęciach porozmawiamy o tym, że każdy z nas może jednocześnie czuć, że należy do wielu grup. Może chcieć decydować o tym jak wygląda jego podwórko, o tym co zbudować w dzielnicy, a także o tym jak ma wyglądać cały kraj, czy nawet kontynent." Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

"Głusza" - reportaż ze świata ciszy

- Audyzm to przekonanie, że bycie osobą słyszącą, czyli mówienie tak jak większość ludzi na świecie mówi i słyszy, jest lepszą formą funkcjonowania (...). Dzieci głuche, gdy dorosną, mówią, że cały ciężar komunikacji, tego, żeby się porozumieć, dopasować, spoczywał na nich - tłumaczyła w audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" Anna Goc, autorka książki reportażowej zatytułowanej "Głusza" poświęconej ludziom głuchym i słabosłyszącym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dwójka Wacław Holewiński niepełnosprawność

NASZ REPORTAŻ Szpitalna szkoła nadziei i empatii. "Czasem musimy być matkami, ojcami, przyjaciółmi, pocieszycielami"

"Tutaj jest mniej osób, więc nauczyciele podchodzą do nas bardzo indywidualnie", "Dzięki tej szkole polubiłam naukę" - mówią nam mali pacjenci Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego CKWUM. W ramach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 287, która funkcjonuje przy tej placówce medycznej, mogą oni, pomimo choroby, kontynuować edukację. Byliśmy z kamerą na zajęciach, rozmawialiśmy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital edukacja lekarz nauczyciel

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim woda

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się dziś 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia jest woda. Na Pikniku Naukowym w strefie relaksu, można spotkać doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, Magistra Sprężynkę, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą zaś miłośnicy "Bajkowego ogrodu" mają okazję poznać autora tej audycji Pascala Kaczorowskiego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka szachy dzieci trening umysłu inteligencja mózg