Polskie Radio
Section05
nowy budżet UE

Trybunał Obrachunkowy UE za powiązaniem funduszy z praworządnością

Europejski Trybunał Obrachunkowy poparł pomysł powiązania unijnych funduszy z praworządnością, ale zastrzegł, że potrzebne są jasne kryteria. Propozycję uzależnienia wypłat z unijnego budżetu od rządów prawa i niezależności sądownictwa przedstawiła kilka miesięcy temu Komisja Europejska, co wywołało mieszane reakcje w Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela budżet ue budżet UE 2021-2027 nowy budżet UE Europa

"Nie zgodzimy się na tak drastyczne ograniczenie funduszy"

Państwa chcące redukcji budżetu UE podnoszą kwestię praworządności; to narzędzie polityczne służące osłabieniu pozycji Polski w UE w trakcie negocjacji i instrument wywierania presji, "grupa przyjaciół praworządności" pokrywa się z grupą chcącą obniżenia swej składki - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz budżet UE 2021-2027 budżet ue nowy budżet UE

3 mld euro mniej dla Polski w funduszu rolnym w budżecie UE

Około 8 miliardów euro otrzyma Polska z funduszu rozwoju obszarów wiejskich w nowym, unijnym budżecie - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka Polskie Radia w Brukseli Beata Płomecka. To o 3 miliardy euro mniej niż w obecnej perspektywie finansowej. Mniej będzie też pieniędzy na dopłaty bezpośrednie. Oficjalnie swoje propozycje Komisja Europejska ogłosi w piątek.
Zobacz więcej na temat:  nowy budżet UE ŚWIAT budżet UE 2021-2027 Beata Płomecka

Propozycje budżetu. "Największym problemem jest skala cięć"

– Sam fakt redukcji środków na politykę spójności i rolnictwa nie wzbudza specjalnych kontrowersji. Największym problemem jest skala cięć – mówił na antenie radiowej Trójki Jan Olbrycht (PO). – Stwierdzenie, że KE tym projektem budżetu odchodzi od dwóch zasadniczych priorytetowych polityk, spójności i wspólnej polityki rolnej, jest, w świetle tego, co przedstawiła Komisja, prawdziwe – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk (PiS).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Jan Olbrycht Zbigniew Kuźmiuk Komisja Europejska Parlament Europejski nowy budżet UE budżet UE 2021-2027

Nowy budżet UE. Dziś propozycja podziału pieniędzy

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że z polityki spójności nasz kraj otrzyma 64 miliardy 400 milionów euro. To o 23,3 procent mniej niż w obecnym budżecie, choć i tak Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy spójności. To na razie projekt budżetu. Ostatecznie o jego kształcie zdecydują unijne kraje. Wymagana jest jednomyślność.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet UE 2021-2027 Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT nowy budżet UE