Polskie Radio
Section05
opowiadanie

Polinezyjskie powieści w "Opowieściach ludów świata"

Gdzieś daleko od nas, za ekwadorskim archipelagiem Galapagos i atolem Palmera leży wyspa Nauru. Ten mały kawałek lądu, jest, po Monako i Watykanie, najmniejszym krajem świata. Od równika dzieli go tylko kilkadziesiąt kilometrów, a każdy ląd, który jest tak blisko "linii" dzielącej planetę na dwie półkule, znajduje się przecież w życiodajnej, najbardziej nasłonecznionej, części Ziemi. Rośliny, które tam rosną rozmnażają się i owocują szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie edukacja podróże

Leopold Tyrmand od A do Z

– Już w tej książce starałem się wykorzystać teksty niepublikowane, ale i te, które czytelnicy myślą, że znają. Wcześniejsze publikacje Tyrmande nie są tymi, które on chciał, by czytelnicy znali. Wydawca musiał się uciekać do cięć i dlatego wierzę, że próbka, która znalazła się w "Alfabecie Tyrmanda" pokaże czytelnikom, że jest na co czekać – mówi Dariusz Pachocki, autor omawianej w tym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" książki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KSIĄŻKA literatura Mateusz Matyszkowicz proza opowiadanie

Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad

W "Opowieściach ludów świata" powędrowaliśmy na południe naszego kraju, gdzie rozciągają się malownicze góry należące do Karpat – największego masywu górskiego w Polsce i jednego z najbardziej rozległych w całej Europie, a nawet na świecie. W ich skład wchodzą przeróżne łańcuchy górskiej. Karpaty choć nie są najwyższe, jednak ciągną się przez wiele państw Europy Środkowej: Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Austrii czy nawet Serbii.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże

Wędrówka po świecie alandzkich opowieści

Dziś odwiedziliśmy niezwykłe miejsce na Morzu Bałtyckim. Wyspy Alandzkie to archipelag położony u wejścia do Zatoki Botnickiej, najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku. Pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji. Zatoka Botnicka połączona jest z morzem niewielkim akwenem morskim Morzem Alandzkim oraz między wyspowym Morzem Archipelagowym. Od południa zamyka ją właśnie Archipelag Alandów.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże

Tradycje noworoczne i karnawałowe

Czas na tradycje noworoczne i karnawałowe. Zaczynamy od obyczajów wschodnich rubieży Europy i Polski. Czy wiecie, że wyznawcy prawosławia obchodzą Nowy Rok w noc z 13 na 14 stycznia? A to dlatego, że według kalendarza juliańskiego, ustanowionego jeszcze w Cesarstwie Rzymskim, które obowiązuje własnie u chrześcijan wschodnich, Nowy Rok podobnie jak Boże Narodzenie wypada 13 dni później niż w kalendarzu gregoriańskim przestrzeganym u nas. 
Zobacz więcej na temat:  podróże opowiadanie edukacja