Polskie Radio
Section05

poezja

Jarosław Marek Rymkiewicz: starałem się uchwycić świat, którego już nie będzie

Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. "We wszystkich swoich poczynaniach, i literackich, i obywatelskich – jawi się jako poszukiwacz ducha polskości, przy czym już od debiutu podkreślający swój związek z kulturą europejską" ocenił Rymkiewicza w laudacji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz literatura Powstanie Warszawskie katastrofa smoleńska opozycja demokratyczna

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura Wiesław Myśliwski

"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz KULTURA literatura polska Kinga Michalska literatura

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura Anna Świrszczyńska Jan Brzechwa przyroda

"Życie z duszą czy bez". Życie i twórczość Tadeusza Gajcego

- Był on poetą wybitnym, a o konkretnej wizji Polski się nie wypowiadał. Na pewno miała to być Polska niepodległa i inna niż II Rzeczpospolita, bo Gajcy i jego środowisko dość mocno krytykowali II RP - powiedział o Tadeuszu Gajcym w Polskim Radiu 24 Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Filip Memches Tadeusz Gajcy II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne