Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Polscy strażacy o misji w Turcji. Reportaż "Ocalić życie" [POSŁUCHAJ]

Misję w Turcji zakończyła grupa ratownicza Husar Poland, w skład której wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Wylecieli oni z Polski już następnego dnia po trzęsieniu ziemi. Prowadzili akcję ratowniczą w mieście Besni, w którym wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Udało im się uratować 12 osób. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Turcja straż pożarna trzęsienie ziemi Joanna Bogusławska

Elegant z Rybnika. Reportaż "Pastelowa elegancja czyli historia przypadków" [POSŁUCHAJ]

W swojej szafie ma ponad tysiąc koszul, kilkaset marynarek, trzysta sześćdziesiąt krawatów, prawie dwieście poszetek, a butów nie potrafi zliczyć. W domu ma pięć luster, do garderoby zagląda codziennie. Lubi się kolorowo ubierać, a największą wagę przykłada do dodatków. Zdarza się, że na jego widok ludzie biją brawo…  
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grażyna Wielowieyska pr poleca

Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ]

Dla profesora Andrzeja Zielińskiego Jan Paweł II był najlepszym nauczycielem. Prowadził i wciąż prowadzi go przez życie. Andrzej przyjechał na studia muzyczne do Krakowa, nikogo tam nie znał. Trafił do harcerstwa i tam poznał Karola Wojtyłę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Paweł II Karol Wojtyła reportaż pr poleca Joanna Bogusławska

Reportaż "Walczę, jak mogę i umiem". Historia polsko-ukraińskiego małżeństwa

Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Walczę, jak mogę i umiem" to opowieść o polsko-ukraińskim małżeństwie. Ona - Ukrainka - lekarz. On - Polak - muzyk. Poznali się przed inwazją Rosji na Ukrainę, ale ślub wzięli, kiedy na jej ojczyznę spadały już rosyjskie bomby. Mieszkają w Polsce, na Ukrainę jeżdżą, żeby pomoc bliskim. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka pr poleca

W hołdzie Polakom ratującym Żydów. Reportaż "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" [POSŁUCHAJ]

Rodzina Szylarów z Markowej na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej uratowała przed zagładą niemiecką siedmioro Żydów. Małżeństwo Antoni i Dorota Szylarowie wraz z piątką dzieci: Zofią, Heleną, Janiną, Frankiem i Eugeniuszem przyjęło pod swój dach rodzinę Weltzów. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Żydzi II wojna światowa Ulmowie pr poleca

Dzień wagarowicza, czyli zabawa zamiast szkoły. Reportaż "Od buntu do akceptacji" [POSŁUCHAJ]

Pierwszy dzień wiosny, zwłaszcza, jeśli na zewnątrz świeci słońce, a wokół pachną kwiaty, nie nastraja do siedzenia w szkolnej ławce. Zdecydowanie atrakcyjniejsze wydaje się wyjście na świeże powietrze. Dlatego 21 marca został nazwany dniem wagarowicza. Zachęcamy do wysłuchania reportażu autorstwa Joanny Bogusławskiej pt. "Od buntu do akceptacji". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska pr poleca

Jak pomoc potrzebującym stała się sensem życia? [POSŁUCHAJ]

Historia rodzinnego pogotowia opiekuńczego dla dzieci, które prowadzi w swoim domu pewne małżeństwo. – Duże zmiany w naszym życiu zaszły od tego momentu, kiedy zmieniły się wartości, nie finanse – mówi pan Zbyszek. – Zaczęły się liczyć relacje, dzieci, żona, a nie używki. Dzisiaj, zarabiając dziesięć razy mniej niż za granicą, mam więcej życia i nie przepuszczam go przez palce, tak jak wtedy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca pomoc przemoc bezdomność

"Ukrainian pride". Reportaż o ratowaniu egzotycznych zwierząt z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

Ludzie uciekający przed wojną często zabierali ze sobą swoje domowe zwierzęta. Dużo większy problem stanowiły jednak zwierzęta egzotyczne. Do pociągu nie można zabrać przecież lwa czy tygrysa. Zwierzętami w państwowych ogrodach zoologicznych zajęli się ich pracownicy, którzy zdecydowali się zostać. Wojna jednak pokazała inny problem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Ukraina zwierzęta

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Magda Skawińska Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

Kim jest prowodyrka wstrząsającej zbrodni, którą trudno zrozumieć?

Ta sprawa wstrząsnęła Polską w lipcu ub. roku: w biały dzień, w środku miasta porwano 14-letnią Katarzynę. Zwabiono ją do samochodu, wywieziono za miasto i tam została zgwałcona. Dziewczyna dobrze znała napastników: gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39–letniej Pauliny K., matki trójki dzieci. Kobiety zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży, była lubianą przez nich "ciocią".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski społeczeństwo dopalacze młodzież

Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ]

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypominamy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż MUZYKA muzyka klasyczna Ewa Szkurłat pr poleca reportaż w Jedynce