Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Kulfon i Monika Popołudnik w PR Dzieciom radio bez reklam DAB+ radio dla rodziców

Trwa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

7 października 2022 roku o godz. 19.00 odbyła się inauguracja 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. To najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie, który w każdej edycji gromadzi rzeszę melomanów. Polskie Radio Dzieciom także pragnie być blisko wydarzeń Konkursowych. To święto dla wszystkich - dużych i małych. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wydania "Muzycznych podróży", które będą najbliżej wydarzeń, związanych z tym wyjątkowym Świętem. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyczne podróże muzyka klasyczna

Jak wygląda borsucza nora i po czym można ją poznać? Ciekawostki o borsukach

6 października obchodzimy Dzień Borsuka, który powstał w odpowiedzi na nastawienie społeczeństwa względem tych zwierząt. Na temat borsuków powstały bowiem nieprzyjemne stereotypy, a Dzień Borsuka ma przede wszystkim poprawić świadomość ludzi w kwestii życia i funkcjonowania borsuków. Wiele o borsukach wie gość dzisiejszego Poranka na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Bartosz Popczyński z warszawskich Lasów Miejskich. Jak zdradził, miał ostatnio bliskie spotkanie z borsukiem, po którym pozostał trwały ślad w postaci rozdartej koszuli. Jak tłumaczy gość Poranka, borsuki mają bardzo ostre zęby i potrafią je mocno zaciskać.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza Lasy Państwowe

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców smartfon psychologia dziecięca

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego to odbywający się w Poznaniu konkurs muzyczny, który jest hołdem dla wirtuoza i kompozytora Henryka Wieniawskiego. Biorą w nim udział skrzypkowie do trzydziestego roku życia, a każda kolejna edycja odbywa się co pięć lat. W tym roku odnotowano ponad dwieście dwadzieścia zgłoszeń z trzydziestu krajów świata, w związku z czym szesnasta edycja konkursu obfituje w naprawdę międzynarodowe towarzystwo. 
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 muzyczne podróże

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców szkoła liceum

Światowy Dzień Zwierząt w PRD: audycje o ptasich śpiewakach i zwierzętach w bajkach

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który dotyczy wszystkich zwierząt na świecie – ssaków, ptaków, gadów, ryb, jak również bezkręgowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są narażone na niewłaściwe  traktowanie oraz zagrożonych wyginięciem. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom przyglądamy się dziś zwierzętom dookoła nas. Nie zabraknie też zwierzaków-cudaków. Spędź ten dzień słuchając całodobowego PR Dzieciom!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza zwierzęta ptaki radio bez reklam

Muzyczna podróż przez twórczość Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku. Kompozytor przyszedł na świat dokładnie 140 lat temu w rodzinnym majątku w Tymoszówce – miejscu, które obecnie znajduje się na Ukrainie. To właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem zaczął chodzić już do profesjonalnego nauczyciela, który stwierdził, że może nie będzie z niego wirtuoza, ale talent do muzyki bezsprzecznie posiada. Z czasem Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy na naukę kompozycji, a niedługo później trafił do Berlina. Tam rozpoczęła się jego kariera poza granicami kraju, która szybko przerodziła się w ogólnoświatową sławę.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Karol Szymanowski kompozytor Izabela Żukowska

Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

W "Skarbonce" poznajemy historię pieniądza. W poprzedniej audycji dowiedzieliśmy nieco na temat pierwszych monet. Przypomnijmy, że zanim pojawiły się pierwsze pieniądze, ludzie wymieniali się między sobą dobrami oraz usługami, a pierwowzorami pieniędzy były m. in. muszelki czy kamyki. Pierwsze pieniądze powstały sześćset lat przed naszą erą w Lidii, czyli na terenie dzisiejszej Turcji i były to monety ze stopu złota i srebra, które wybijali królowie Lidii. W Chinach zaś początkowo używano monet wykonanych z brązu, które miały w sobie kwadratowy otwór, żeby można było je przewlec i… nie zgubić! A jak wyglądała historia pieniędzy papierowych? O tym w Skarbonce. 
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie pieniądze Ekonomia dla dzieci

Rozmowa z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski w konkursie Eurowizji Junior 2022

Podczas wielkiego finału "Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2022" wyłoniono polskiego reprezentanta. Stanie on na wielkiej scenie tegorocznej Eurowizji Junior w Armenii. Wybór był sumą punktów przyznanych finalistom przez jurorów oraz głosów telewidzów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski na XX Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  piosenki dla dzieci eurowizja junior patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam DAB+

Kim był George Gershwin?

George Gershiwn urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. I od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, choć przede wszystkim muzyką rozrywkową. Lubił także piosenki, które nawiązywały do muzyki jazzowej. Niedługo później okazało się, że chciał nie tylko słuchać muzyki, ale także grać na instrumencie. Młody Gershwin rozpoczął więc naukę gry na fortepianie, ale dopiero gdy skończył piętnaście lat, na jego drodze pojawił się pierwszy profesjonalny nauczyciel, który wprowadził go również w świat muzyki klasycznej. Wówczas George, oprócz nauki gry na fortepianie, zajął się teorią muzyki, kompozycji i instrumentacji oraz zaczął chodzić na koncerty muzyki symfonicznej. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże George Gershwin radio dla rodziców

Jesienny kompot ze śliwek w "Poranku" PR Dzieciom

Węgierka, Renkloda, Mirabelka, Stanley, Opal, Królowa Wiktoria... to tylko niektóre z odmian śliwek. Wiedzieliście, że jest ich ponad 6000? To właśnie wybór odpowiednich śliwek sprawia, że jesienny kompot jest nie tylko pyszny, ale także różnorodny i bogaty. W jutrzejszym Poranku przyjrzymy się bliżej śliwkom i dowiemy się, jakie przysmaki mogą powstać z ich udziałem. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska śliwki

Finaliści programu "Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2022" w "Gwiazdozbiorze" w PR Dzieciom

Aktualnie wszyscy w Polsce żyją tegoroczną edycją Eurowizji Junior. 25 września poznamy nazwisko polskiego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję dla dzieci. Tym razem w naszym Gwiazdozbiorze rozmawiamy z czterema młodymi gwiazdami, czyli tegorocznymi finalistami Szansy na sukces Eurowizji Junior 2022. O tym, kto z Polski pojedzie do Armenii na konkurs, zadecydują zarówno jurorzy, jak i publiczność przed telewizorami. 
Zobacz więcej na temat:  gwiazdy eurowizja junior radio bez reklam Marta Powałowska

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dzieci rodzicielstwo wychowanie

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska