Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Zabawy językowe, łamańce i zagadki w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego (21 lutego), gościem w studiu była Małgorzata Strzałkowska, autorka książek dla dzieci. W rozmowie z Martyną Chuderską podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą o historii słów. Rozmowa dotyczyła fascynujących zagadnień związanych z pochodzeniem polskich wyrazów i ich ewolucją na przestrzeni lat.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom język polski język ojczysty łamańce językowe

Cztery siostry, cztery ciąże i ich poczwórne szczęście

To ważne kiedy przez okres ciąży i połogu możesz liczyć na swoją rodzinę, a co dopiero kiedy oprócz wsparcia dostajesz też zrozumienie, bo wszyscy jesteście w tej samej sytuacji... W "Strefie Rodzica" historia czterech sióstr, które urodziły dzieci w przeciągu miesiąca: Zuzanna Kępińska, Karolina Kępińska, Dominika Maksym i Paulina Kępińska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Proszenie o pomoc to oznaka siły, nie słabości. W "Stefie Rodzica" szczerze o depresji

Depresja to temat, o którym wciąż mówimy za mało, chociaż jest obecna w życiu wielu ludzi na całym świecie. Otacza nas na każdym kroku, jednak najczęściej kojarzona jest z chwilowym smutkiem, zmęczeniem czy niechęcią do życia. Tymczasem depresja to coś znacznie głębszego. Coś, co nie pozwala funkcjonować w normalny sposób, co odbiera energię i chęć do czegokolwiek. To cichy wróg, który atakuje nie tylko ciało, ale i umysł. I to z jego powodu milczymy, zamiast szukać pomocy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie?

- Żeby czuć szczęście musimy się nauczyć czuć na nowo, a oprócz jesteśmy sobie winni czułość i delikatność. Jesteśmy formatowani aby być dzielni, silni i wytrzymali. W takim napięciu trudno jest zauważać, że może być dobrze - powiedziała Agnieszka Kozak - psychoterapeutka, która gościła w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Ekspertka: wsparcie dla dzieci niebinarnych jest niezbędne

- Niebinarność to jest taki sposób przeżywania swojej tożsamości, w której człowiek nie odnajduje się w tradycyjnym podziale biologicznym na dwie płcie. Ludzie są bardzo różnorodni, a niebinarność to jest takie pojęcie, które obejmuje szerg uczuć - wyjaśniała w "Strefie rodzica" Joanna Piekarska, która zajmuje się pomocą osobom LGBT+.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak poznawać świat razem z dzieckiem?

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościli wyjątkowi eksperci – doktor inżynier Jan Amborski oraz Zofia Kuflikowska, którzy podzielili się z młodymi słuchaczami pasją do nauki i eksperymentów. Opowiedzieli o fascynującym świecie badań, który nie tylko może odbywać się w laboratoriach, ale także w domowych warunkach. Dlaczego ciekawość może prowadzić do odkryć, nowych pytań i eksperymentów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom eksperymenty dla dzieci DAB+ Justyna Majchrzak

Jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy?

- Wchodząc w relacje z drugą osobą wnosimy do tego nasze wyobrażenia, co to znaczy być z kimś, czym dla mnie jest miłość, jacy są mężczyźni, a jakie kobiety. Pochodzą one głównie z naszych doświadczeń i obserwacji. Może się przy tym pojawić dużo lęku, aby nie zostać skrzywdzonym - powiedziała Cveta Dimitrova - psychoterapeutka, która gościła w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Eksperymentowanie z nauką: w "Poranku" o książkach, które uczą dzieci odkrywać świat

W dzisiejszym (20.02) wydaniu "Poranka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościła Katarzyna Włodarczyk-Gil, wydawca serii książek "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci". W rozmowie z Justyną Majchrzak opowiedziała o swojej pasji do nauki i edukacji, a także o tym, jak dzieci mogą poprzez zabawę zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki. Patronat medialny nad serią tych nowości wydawniczych objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  eksperymenty dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom Justyna Majchrzak

Pierwsza miłość naszego dziecka. Ekspert: nie twórzmy tematów tabu

- Rozmawiając z dzieckiem o miłości powinniśmy dostosować język do jego poziomu, ale nie powinniśmy jednocześnie tworzyć tematów tabu, bo jest to bardzo niebezpieczne - powiedział Michał Zawadka, który był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Jak zbudować związek, który nie będzie kopią relacji własnych rodziców?

- Ludzie mając za sobą zupełnie różne doświadczenia w dzieciństwie, dobierają się w pary i wtłaczają swoje wzorce i przekonania w nowy związek. Warto popracować nad tym aby wchodząc w związek odsunąć przynajmniej te dysfunkcyjne przekonania i zbudować coś zupełnie nowego. Co będzie nasze, a nie kopią relacji naszych rodziców - wyjaśniała w "Strefie rodzica" Małgorzata Chmielewska–Zdunek, psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Zrozumieć koty - rozmowa o kociej psychologii

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy panią Natalię Grochal, kocią behawiorystkę, która opowiedziała o swojej pasji do kotów i tym, czym dokładnie zajmuje się koci behawiorysta. Jak wyjaśniła, jej zadaniem jest "tłumaczenie kociego języka" i pomaganie ludziom w zrozumieniu ich pupili. Pani Natalia opowiedziała, że jej zainteresowanie kotami rozpoczęło się już w dzieciństwie. Pierwszym kotem, którego miała, był kot o imieniu Figaro, a aktualnie ma dwa koty – syberyjskiego seniora oraz młodszego, orientalnego kotka.
Zobacz więcej na temat:  koty Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska

Ciekawostki o hipopotamach w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Hipopotamy to jedne z najbardziej charakterystycznych i fascynujących zwierząt lądowych, które mimo swojej masywności, spędzają większość życia w wodzie. Choć znane są głównie z wielkich rozmiarów i pozornie łagodnego wyglądu, są również jednym z najbardziej agresywnych gatunków na Ziemi. Z tego powodu, hipopotamy mają swoje miejsce wśród zwierząt, które budzą zarówno zachwyt, jak i szacunek. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom hipopotam DAB+

Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?

Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców. W audycji poznaliśmy podstawowe zasady animacji poklatkowej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom animacja dzieci DAB+

Za nami Karnawałowe warsztaty w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom oraz Polska Opera Królewska zaprosiły do wzięcia udziału w karnawałowych warsztatach dla dzieci "POKazujemy zabawę w karnawałowy czas". Wydarzenie odbyło się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Relacji z wydarzenia można było wysłuchać na antenie Polskiego Radia Dzieciom, 16 lutego w audycji "Kultura nie śpi".
Zobacz więcej na temat:  karnawał zabawa taniec W POLSKIM RADIU Polska Opera Królewska radio dla rodziców

W walentynki w Polskim Radiu Dzieciom zdradzamy: do czego służy serce?

- Dawniej ludzie uważali, że kiedy serce zaczyna nam szybciej bić na czyjś widok, to jest ono tym siedliskiem uczuć. Tymczasem serce tylko reaguje na to co dzieje się w naszej głowie - wyjaśniła Ewa Miśko- Wąsowska, lekarz pediatra, która była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem światło serce miłość

Wspomnień czar, czyli co i ile pamiętamy z naszego dzieciństwa

Według badań z każdym rokiem życia dziecka zmienia się też wiek, z jakiego pochodzi jego pierwsze wspomnienie. Podobno kilkulatek może jeszcze pamiętać wydarzenia z naprawdę wczesnego etapu życia, ale im bliżej dziesiątych urodzin, tym bardziej prawdopodobne, że zapomni to co działo się na początku jego życia. Jeśli wspomnienie zostanie z dzieckiem aż do dziesiątych urodzin, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Jak zachować wspomnienia i na ile te przechowywanych w naszych głowach są prawdziwe?
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Katarzyna Pakosińska: zawsze byłam konsekwentną mamą

Tuż po porodzie przyjęła swoją pierwszą zasadę jako mama: "będę konsekwentna" i udało jej się przestrzegać tej zasady przez całe życie. Jakie wyzwania stawiało przed nią macierzyństwo i czego się dzięki temu nauczyła? O tym Katarzyna Pakosińska opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka