Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Wakacje u dziadków. Jak je zorganizować?

Wakacje dwupokoleniowe z pokoleniem dziadków powinny być z jednej strony interesujące i atrakcyjne dla wnucząt, z drugiej - nie mogą zbyt męczyć dziadków. Jak zorganizować takie wakacje dwupokoleniowe? Jak tych wakacji nie zmarnować i co zrobić, żeby obie strony mogły z nich czerpać? O tym mówiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Beata Borucka, znana wszystkim jako Mądra Babcia.
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 radio dla dzieci czas wolny dziadek babcia wychowanie

Kolorowe paski na świadectwach w ramach akcji "Pasek dla każdego ucznia"

Zakończenie roku szkolnego to doskonały czas na podsumowanie swojej pracy, postępów i dokonań. Zanim uczniowie na dobre rozpoczną wakacje, ze świadectwem w ręku dokonają swoistego rachunku sumienia. Niektórzy zostaną wyróżnieni ze względu na dobre wyniki w nauce. Część uczniów otrzyma świadectwo z paskiem i odbierze je, zbierając oklaski. Pozostała część zostanie pominięta, a tak nie powinno być. O tym, jak widzi zakończenie i podsumowanie roku, powiedziała w audycji Strefa Rodzica Wioletta Matusiak.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła edukacja psychologia dziecięca

Menopauza - temat o którym się nie rozmawia

Menopauza to nie pauza - to jeden z wniosków ostatniego raportu badawczego. Menopauza to czas, w którym organizm kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu płodności. Tym razem pod naukową lupę wzięto odczucia, zachowania i stereotypy związane z menopauzą. Czy nadal uważamy, że wraz z menopauzą przychodzi spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny? Z ostatniego badania socjologicznego wynika, że Polki potrafią odnaleźć w menopauzie pozytywy.
Zobacz więcej na temat:  kobieta rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica radio bez reklam

"To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna. Jak uprościć realizację rzeczy ważnych, ale trudnych? 

"Esencjalista. Mniej, ale lepiej" to książka, którą można uznać za kompletną, gdyż mówi o esencji w sposób wyczerpujący. Kolejną pozycją autorstwa Grega McKeowna jest książka "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne", w której wiele jest wartościowej treści. - Tutaj dostajemy zbiór inspirujących historii i również zbiór bardzo praktycznych technik, co zrobić, jeżeli tego esencjonalnego nadal mamy za dużo – ocenił gość "Strefy Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, Marcin Kwieciński. Jak dodaje, jest to ewidentnie kontynuacja, ale mamy do czynienia z książką zupełnie inną pod wieloma względami. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rozwój osobisty Podcast Strefa rodzica Mikołaj Foks

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie młodzież DAB+ radio bez reklam

Akcja "Lato w teatrze" ma już piętnaście lat!

"Lato w teatrze" funkcjonuje już od piętnastu lat. Od początku działalności są organizowane dwutygodniowe warsztaty, zakończone pokazem. "To, co się odbywa w trakcie tych dwóch tygodni, zależy od zespołów projektowych. Organizowane są wszelkiego rodzaju zajęcia twórcze, od takich stricte teatralnych po dramaturgiczne, choreograficzne, zajęcia muzyczne" – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Krukowska Gulik, koordynatorka akcji, która gościła w "Strefie Rodzica". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio bez reklam TEATR spektakle dla dzieci wakacje wakacje 2022 czas wolny wakacje 2021

"Lato w mieście" 2022 czas start!

"Lato w mieście" to propozycja dla uczniów, którzy spędzają wakacje w rodzinnym mieście i chcą  wykorzystać ten czas w sposób aktywny oraz w towarzystwie rówieśników. To świetne rozwiązanie  również w sytuacji, gdy rodzice z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na rodzinny wyjazd czy na wysłanie dziecka na obóz lub kolonię. Akcja „Lato w mieście” jest popularna szczególnie w dużych  miastach. O tym, jak to wygląda w Warszawie, mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom zastępca  rzecznika prasowego m. st. Warszawy, Jakub Leduchowski.   
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci

"1200 gramów szczęścia". Rozmowa z autorką książki

Marta Maciejewska to autorka książki "1200 gramów szczęścia", która opowiada historię osiągającej prywatne i zawodowe sukcesy Emilii, która czuje się wybranką losu – spełnia się jako modelka i ma przy swoim boku ukochanego dziecka, z którym spodziewa się dziecka. Z dnia na dzień piękny sen zmienia się w koszmar. Emilia trafia do szpitala i rozpoczyna się długa walka o życie nienarodzonego dziecka. Ta opowieść o miłości matki do przedwcześnie narodzonej córki jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Rozmowa z autorką, Martą Maciejewską w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca rodzicielstwo dziecko niemowlę

Zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Zobacz video z warsztatów PRD

W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbył się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbyły się prezentacje twórczości ukraińskich artystów. Wiele ciekawego działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie. Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci DAB+

Leśna apteka. Poznaj korzyści kryjące się w roślinach

W ostatnim czasie obserwowany jest zwrot w kierunku natury i medycyny ludowej. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali zioła i dzikie rośliny w swoim codziennym życiu. Karina Rudzka, gościni audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom skupia się przede wszystkim na naszych słowiańskich przodkach.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie i dieta zdrowe odżywianie naturalne metody leczenia Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio bez reklam DAB+

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Emocje towarzyszą nam przez całe życie, nawet jeśli nie potrafimy ich nazwać, zdefiniować czy opisać oraz funkcjonują niezależnie od wieku. Pojawiające się w nas emocje nieustannie o czymś informują, tylko jak to rozpoznać i zrozumieć? W jaki sposób wyrażać emocje? Czy nad emocjami da się pracować w przedszkolu? Jak angażować do tego dzieci, nauczycieli i rodziców? Co się dzieje, gdy zaniedbujemy edukację emocjonalną? Na te pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli uczestnicy programu edukacyjnego Land of Emotions, którego celem jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci przedszkolnych. W jego realizacji biorą udział wszyscy, którzy uczestniczą w życiu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio bez reklam DAB+ psychologia dziecięca emocje

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica autyzm zdrowie dziecka psychologia dziecięca

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci psychologia dziecięca

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie Strefa Rodzica zdrowie i dieta choroba

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Problemy nauczycieli w czasie wojny w Ukrainie

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę do polskich szkół trafiło wiele dzieci będących ofiarami wojny, które zmuszone zostały do opuszczenia swojego rodzinnego kraju i części swoich rodzin. Emocje przyjezdnych były różne. Niektóre dzieci nie widziały wojny – uciekły w porę, inne – widziały lecące bomby i rannych ludzi, czuły ogromny lęk i strach. Los tej drugiej grupy, zależał w dużej mierze od psychologów i pedagogów, którzy przyjmowali uchodźców wojennych pod swoje skrzydła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Strefa Rodzica szkoła radio bez reklam