Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Ulice przy szkołach zamknięte dla samochodów. Czy to możliwe?

Ulice przy szkołach pełne dzieci, bo zamknięte dla ruchu samochodowego – choć brzmi nierealnie, jest to rzecz całkowicie wykonalna. W Paryżu jest sto siedemdziesiąt takich ulic, a w Londynie aż pół tysiąca. 6 maja w ramach akcji Streets for Kids taki charakter na kilka godzin zyskała jedna z ulic w centrum Warszawy. Akcja Streets for Kids odbyła się w kilkunastu krajach Europy, gdzie w czterdziestu miastach udostępniono dla dzieci ponad trzysta osiemdziesiąt ulic. O tym, jaki był tego efekt, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Krzyżak-Pitura – koordynatorka polskiej wersji akcji. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła radio dla dzieci Strefa Rodzica

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica prawo urlop macierzyński

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci wychowanie rodzice

Wysoko wrażliwi są wśród nas. Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30% społeczeństwa. Jest to cecha genetyczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jeszcze do niedawna świadomość na temat tego, jak odróżniać takie osoby była bardzo niewielka. Teraz wykonuje się coraz więcej badań na ten temat. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozłowska, autorka bloga, a także książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia Strefa Rodzica

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica stres psychologia emocje

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio bez reklam kultura dla dzieci

"Gdzie jest czarny neseser?" Polskie Radio i kolekcja płyt z 1939 roku

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu. Premierze "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" patronuje Rada Mediów Narodowych, a wszelkie informacje na temat akcji można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica egzamin ósmoklasisty szkoła wychowanie

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzice rozwój dziecka

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio bez reklam psychologia dziecięca