Polskie Radio
Section05
relacje polsko-białoruskie

Wizyta szefa MSZ na Białorusi. Komentarze

- Następuje poprawa sytuacji, jeśli chodzi o szkolnictwo polskie na Białorusi. Myślę, że Mińsk chce grać tym elementem próbując uzyskać pewne koncesje - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz, redaktor naczelny polskojęzycznej wersji Eastbook.eu. Wizytę szefa MSZ w Mińsku komentowali również: Włodzimierz Pac, korespondent Polskiego Radia w Mińsku oraz dr Ryszard Żółtaniecki, dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś dyplomacja relacje polsko-białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz

Monachijska konferencja w Mińsku

Posiedzenie Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozpoczęło się w środę w Mińsku. Wśród uczestników spotkania, którego tematem jest bezpieczeństwo w regionie i relacje Wschód-Zachód, bądą m.in. minister Jacek Czaputowicz i komisarz UE Johannes Hahn. Wcześniej na Białorusi był też asystent sekretarza stanu USA Wess Mitchell.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie

TYLKO U NAS Szkoła dla młodych z Białorusi. Poznawali Polskę "od środka"

Aktywni młodzi ludzie, pochodzący z różnych miejsc Białorusi, spotkali się m.in. z marszałkiem Senatu, z politykami partii rządzącej i opozycji, PO i PiS, z samorządem. To dla nich unikalna okazja, by zobaczyć, jak funkcjonuje zupełnie inny niż białoruski system polityczny. Szkołę letnią zorganizowała białoruska prodemokratyczna partia opozycyjna "Ruch O Wolność".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS społeczeństwo relacje polsko-białoruskie

Dekomunizacja i białoruski działacz. Deklaracja szefa IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że jest gotowy zorganizować spotkanie polskich i białoruskich historyków w sprawie białoruskiego polityka, lingwisty Bronisława Taraszkiewicza. Jego nazwisko może zniknąć z nazwy ulicy w Bielsku Podlaskim w związku z planami dekomunizacji nazewnictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT IPN dekomunizacja relacje polsko-białoruskie

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś ZSRR Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

TYLKO U NAS "Teraz stanowisko Polski jest kluczowe dla Białorusi”

Białoruś ma szansę stać się krajem demokratycznym, stanowisko Polski jest w tej kwestii kluczowe, zwłaszcza w obliczu agresji Rosji  – o tę świadomość apelował b. wiceszef dyplomacji Białorusi Andrej Sannikau. Polska powinna powiedzieć Europie, że trzeba przygotować się do zmian na Białorusi - mówił. Rezygnacja z programów pomocowych dla Białorusi to błąd – mówił z kolei b. wiceszef MSZ Paweł Kowal. Zwrócił uwagę na podwójne standardy w polskiej polityce, których ofiarą pada społeczeństwo Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau Paweł Kowal relacje polsko-białoruskie TYLKO U NAS Biełsat

TYLKO U NAS Były więzień polityczny: Zachód nie ma woli działania

Nadszedł czas, kiedy może pojawi się strategia Zachodu wobec Białorusi i wobec całego regionu. Póki co Zachód tylko reaguje - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dysydent Andrej Sannikau. Jak stwierdził, Mińskowi trzeba stawiać warunki, bo potrzebuje pomocy gospodarczej od Zachodu. Książka Sannikaua o doświadczeniach na Białorusi ukazała się nakładem wydawnictwa Ośrodka Fundacji Karta.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau relacje polsko-białoruskie Rosja

Marszałek Senatu na Białorusi będzie rozmawiał z Łukaszenką

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w niedzielę rozpoczął trzydniową wizytą na Białoruś. W Mińsku Stanisław Karczewski ma rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką m.in. o rozwiązaniu problemu Związku Polaków na Białorusi. Będzie też spotkanie z przedstawicielami opozycji. W październiku Mińsk odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki, w sierpniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a w marcu szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś relacje polsko-białoruskie sankcje Unii Europejskiej

TYLKO U NAS Polska wizyta na Białorusi. "Bez iluzji ws. Łukaszenki"

Spotkanie polskich polityków z Aleksandrem Łukaszenką i z tzw. człowiekiem- talizmanem białoruskiej nomenklatury, Michaiłem Miasnikowiczem może przynieść niespodziewane deklaracje – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl politolog Roman Jakowlewski. Mówiąc o relacjach Mińska z Kremlem, zauważył, że mimo sojuszu i ścisłej zależności, są najtrudniejsze od lat i teraz Putin może naciskać na Łukaszenkę w kwestii rakiet Iskander. Politolog ostrzegał, by nie żywić złudzeń co do natury reżimu. Wskazał, że ważną pomocą dla Białorusinów jest wsparcie niezależnych wolnych mediów, w tym Biełsatu. Dodał, że w ostatnim czasie zapomina się o europejskich wartościach, demokracji, wolności słowa i nie uwzględnia ich w rozwijaniu stosunków z autorytarnym Mińskiem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Ukraina wojsko NASZ WYWIAD OBWE Krym Aleksander Łukaszenka Europa relacje polsko-białoruskie