Polskie Radio
Section05

religia

"Gdyby Francuzi mieli kogoś takiego, ogłosiliby go geniuszem". Zapomniany Polak, religijny gwałtownik

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo filozofia II wojna światowa literatura dziennik

Maria zamiast Jezusa i apostołów? Nowe spojrzenie na zabytkowe malowidła

Polska historyczka sztuki przedstawiała nową interpretacją malowideł z katedry w Faras w Sudanie. Zgodnie z jej analizą malowidła przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, nie zaś apostołów czy Jezusa. To nowe odczytanie dzieł pochodzących ze średniowiecznej katedry, które wnosi świeży wgląd w badania archeologiczne początków chrześcijaństwa w Afryce. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Trójka Zobacz także Monika Suszek chrześcijaństwo archeologia Sudan

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia Wielka Brytania Kościół ewangelia chrześcijaństwo

Katarzy. Tragiczny koniec największej herezji średniowiecznej Europy

Kataryzm uważany jest za największy średniowieczny ruch religijny, uznany przez Kościół katolicki za herezję. Pozostaje jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych. 16 marca 1244 roku upadła twierdza Montségur w Pirenejach, ostatni bastion katarów. Tym samym nadszedł ich kres. Kres poprzedzony krwawą krucjatą, której symbolem stały się słowa rzekomo wypowiedziane przez papieskiego legata Arnauda Amaury przed rzezią Béziers: "Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Francja

Więcej religii, mimo decyzji MEN? Kościół ma jedną możliwość

Trwa spór o ograniczenie lekcji religii w szkołach między Kościołem katolickim a MEN. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane i od 1 września uczniowie będą uczęszczali na jedną godzinę religii lub etyki w tygodniu. Jak podaje portal Prawo.pl, strona kościelna ma jednak możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć poza szkołą np. we współpracy z radą gminy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Kościół katolicki szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

Cała seria zmian w szkołach. MEN ujawnia, co czeka uczniów

W roku szkolnym 2025/26 polskie szkoły czekają liczne zmiany. Minister edukacji Barbara Nowacka w rozmowie z Polsat News zapowiedziała m.in. nowe treści w Edukacji dla bezpieczeństwa, odświeżone podejście do lekcji WF-u, by uczniowie nie narzekali na monotonię, oraz priorytety w nauczaniu Edukacji obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej wychowanie fizyczne

Wielkopostna droga: modlitwa, post, jałmużna

Sam Jezus przy spotkaniu z demonem mówił uczniom, że niektóre złe duchy można pokonać jedynie modlitwą i postem. Jak tajemnica kryje się pod tymi wielkopostnymi praktykami? Jak odnaleźć dla siebie wielkopostną drogę modlitwy, postu i jałmużny, dzięki którym – jak mówi Biblia - płyną błogosławieństwo i pokój? Czym tegoroczny Wielki Post, z racji Roku Jubileuszowego, może się różnić od poprzednich? Rozmowy o znaczeniu biblijnego wezwania do pokuty i nawrócenia, w świetle jubileuszowego poszukiwania nadziei.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość Watykan