Polskie Radio
Section05
samorząd

Dodatkowe środki dla samorządów. Minister finansów: budżet na 2023 r. odpowiada na aktualne wyzwania

Budżet na 2023 r. jest ambitny i odpowiada na wyzwania, z jakimi przychodzi i przyjdzie nam się mierzyć w przyszłym roku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak przekazała, dodatkowe środki trafią m.in. do samorządów. Podkreśliła również, że w nowym budżecie zaplanowano wzrost subwencji oświatowej o ponad 13 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski samorząd polityka Ministerstwo Finansów finanse publiczne rząd POLSKA Magdalena Rzeczkowska infrastruktura

"W ślad za naszymi obietnicami idą czyny". Premier Morawiecki spotkał się z samorządowcami

- 5 do 10 razy, to 500 do 1000 proc. wyższe rocznie inwestycje. Tyle z rządu przeznaczamy środków, naszych rządowych, polskich na realizację waszych marzeń - mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z samorządowcami w gminie Jasienica Rosielna. Zaznaczył jednocześnie, że jednym z elementów pomocy jest przekazanie dodatkowych 13,7 mld złotych na wydatki bieżące samorządów. 
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki samorząd inwestycje GOSPODARKA POLSKA

Korupcja, propozycje seksualne i nielegalna amunicja. Zarzuty dla wiceburmistrza Nowogardu

Zastępca burmistrza Nowogardu, zatrzymany w środę przez CBA, usłyszał zarzuty korupcyjne oraz posiadania amunicji bez wymaganego zezwolenia. W czwartek o godz. 9.00 w szczecińskim sądzie rozpoczęło się posiedzenie aresztowe w sprawie urzędnika. Prokuratura zawnioskowała dla Jarosława H. o trzy miesiące aresztu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zachodniopomorskie samorząd korupcja prokuratura CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne służby i bezpieczeństwo sąd

Kompleksowe wsparcie odbiorców ciepła. Anna Moskwa podała kwoty, jakie mogą zaoszczędzić gospodarstwa domowe

- Maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego wyniesie 40 proc. - poinformowała minister środowiska i klimatu Anna Moskwa. Dodała, że od 1 tys. do prawie 4 tys. zł wyniesie kwota, którą zaoszczędzi gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny węgiel piec energetyka energia energia elektryczna Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Finansów społeczeństwo POLSKA Mateusz Morawiecki samorząd

Dobra sytuacja finansowa samorządów po I półroczu. "Wykonanie budżetów przebiega według planów"

Nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 r. wyniosła blisko 20,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zadłużenie samorządów na koniec II kwartału 2022 r. wyniosło 87,4 mld zł, co stanowi spadek o 3,72 mld zł w porównaniu do IV kwartału 2021 r., kiedy było na poziomie 91,1 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd finanse publiczne Ministerstwo Finansów budżet dochody wydatki

Nowe inwestycje w małych miejscowościach. Premier: nasza filozofia to sprawiedliwy i solidarny rozwój

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Nowe Brzesko, gdzie wziął udział w uroczystości otwarcia przedszkola, wyremontowanego budynku szkoły podstawowej oraz odrestaurowanego Parku Miejskiego. - Cieszę się, że to, na co postawiliśmy parę lat temu - rozwój sprawiedliwy i solidarny - staje się rzeczywistością - mówił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki samorząd bezrobocie

Skażenie w Odrze. Poseł PiS: samorządy powinny być gotowe do ochrony systemów krytycznych

- Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska powinna przekazać informacje wyżej. Z tego, co wiadomo, to się nie wydarzyło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Dariusz Stefaniuk, odnosząc się do problemu zanieczyszczenia Odry. Wskazał także na niewystarczające przygotowanie wielu samorządów do ewentualnej ochrony przed kryzysami, dotyczącymi ważnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka Krzysztof Świątek PiS ekologia samorząd polityka

Drastyczne podwyżki na rynku odpadów. UOKiK: nie stwierdziliśmy niedozwolonych praktyk

Podwyżki cen na rynku odpadów komunalnych w województwie mazowieckim, w tym w Warszawie, nie były spowodowane niedozwolonymi praktykami, a wzrostem kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i działaniami lokalnych władz - poinformował UOKiK. Celem postępowania wyjaśniającego było ustalenie, czy w ostatnich latach podczas przetargów na odbiór lub zagospodarowanie odpadów komunalnych mogło dojść do niedozwolonych porozumień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami odpady samorząd UOKiK Warszawa

Waldemar Buda: program zamiany obiektów handlowych na mieszkania musi mieć akceptację lokalnych samorządów

- Myślę, że władze samorządowe będą zainteresowane naszym projektem zamiany obiektów handlowych na mieszkania. Bo dzięki temu temu będą mieć zagwarantowane 5 procent tak pozyskanych mieszkań na lokale komunalne - powiedział Waldemar Buda minister rozwoju i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkania handel samorząd