Polskie Radio
Section05
samorząd

Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa, miasta z ofertą dla Polaków wracających z emigracji

Pomysł na nowe, atrakcyjne miasto oparłem na trzech filarach: budowie mieszkań, prosperującym rynku pracy oraz ekologii w szerokim rozumieniu, czyli budowaniu wspólnoty lokalnej, sąsiedzkiej, jak również dbałości o zasoby naturalne. Spojrzałem inaczej na naszą lokalizację pomiędzy Krakowem a Katowicami. Do tej pory postrzegano tę okoliczność jako problem. Ja wyeksponowałem atuty naszego położenia – mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa mieszkanie mieszkanie dla młodych praca rynek pracy samorząd ekologia miasto przyszłości miasto Małgorzata Frydrych

Dawid Wildstein o aferze w gorzowskim WORD: niektóre samorządy robią co chcą i są bezkarne

- Upór jaki jest w samorządach przed działaniem władzy centralnej, wynika z tego, że systemy władzy samorządowej robią co chcą i są bezkarne - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein. Gośćmi audycji byli także Angieszka Siewiereniuk-Maciorowska i Marek Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska molestowanie seksualne samorząd media Michał Rachoń POLSKA polityka Polskie Radio 24

Morawiecki: ziemie popegeerowskie to największy wyrzut sumienia III RP

W Ostrowicach, w gminie Drawsko Pomorskie, wręczono promesy dofinansowania inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że liberałowie III RP "mogli wiele, a uczynili nic lub prawie nic" dla gmin na terenach popegeerowskich. - To wielki wyrzut, a zarazem grzech zaniechania - powiedział premier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład Mateusz Morawiecki samorząd rolnictwo PGR regiony zachodniopomorskie

Niemcy: minister gospodarki oskarżany o sianie paniki ws. kryzysu gazowego

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie telewizyjnym odrzucił zarzuty opozycyjnych chadeków o "sianie paniki" i przedstawianie "scenariuszy grozy". Chodzi o jego wypowiedzi z weekendu, gdy twierdził, że jeśli Rosja całkowicie wstrzyma dostawy gazu, to niemiecki przemysł wstrzyma pracę, a Niemców czekają bardzo duże trudności – pisze we wtorek portal programu informacyjnego "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz Niemcy oszczędzanie miasto samorząd Rosja import zima

Prezydent podpisał nowelę zwiększającą budżet programu Kolej Plus do ponad 11 mld zł. Powstaną nowe połączenia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela zwiększa budżet programu Kolej Plus z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport PKP prezydent inwestycje ustawa plk samorząd kolej infrastruktura

Eksperci: tarcza prawna i nowelizacja "ustawy 10H", to działania rządu na które czekają przedsiębiorcy

Polska gospodarka pilnie potrzebuje inwestycji w OZE, dlatego zmiany w "ustawie 10H" są niezbędne, problemem dla takich wieloletnich inwestycji są wysokie stopy procentowe oraz obawy przedsiębiorców, czy rząd nie zmieni nastawienia do  farm wiatrowych-powiedzieli goście audycji "Rządy Pieniądza" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Marek Zuber wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja OZE samorząd stopy procentowe

Rząd sprawdzi gdzie jest dostępny internet szerokopasmowy. Wiemy, kiedy powstanie mapa gdzie już jest

Cyfryzacja KPRM planuje uruchomienie w 2022 roku, bezpłatnej bazy zasięgów sieci internetowej w każdej gminie. Ułatwi to dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Tego typu inwestycje w cyfryzację usług publicznych, zapisano m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja internet samorząd

Obniżka podatków w Polsce. Wiceminister Soboń tłumaczy zmiany. "System jest teraz bardziej sprawiedliwy"

- Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Podatki 2022 Polski Ład Ordynacja podatkowa samorząd pit

PR24 Forum Miejskie w Katowicach. Grzegorz Puda: to także miejsce zachęty dla inwestorów

- Wielu gości mówiło o tym, że jest tu po co przejeżdżać i są powody, żeby inwestować w Polsce, to także promocja naszego kraju. Wszystko to pokazuje, że udało się nam zorganizować imprezą na najwyższym światowym poziomie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Katowice samorząd

Zmiana terminu wyborów lokalnych? Szefernaker: chcą tego sami samorządowcy

Pomysł przesunięcia wyborów samorządowych popiera większość samych zainteresowanych - samorządowców - wynika z informacji przekazanych w Polsat News przez wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem. - Równoległe trwanie kampanii samorządowej i parlamentarnej nie byłoby dobre dla demokracji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory wybory samorządowe wybory parlamentarne Paweł Szefernaker samorząd

Kontrowersyjna zasada 10H. Czy jej zmiana poprawi sytuację samorządów i firm energetycznych?

Energia z wiatru może stać się filarem polskiej transformacji, o ile umożliwią to odpowiednie regulacje - ocenia się w raporcie "Polska Energetyka wiatrowa 4.0" Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy liberalizującej regułę 10H i skierował projekt pod obrady Rady Ministrów, a więc jeszcze w tym miesiącu ma on szansę znaleźć się w Sejmie - zadeklarował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiatr OZE ustawa energetyka samorząd