Polskie Radio
Section05

straż graniczna

"PiS nie chce rozwiązać problemu, chce nim zarządzać". Poseł PO o sytuacji na granicy

 - Rząd nie miał woli, żeby sięgnąć po instrumenty UE, by zwrócić się np. do Frontexu. Aby kryzys rozwiązać, a nie tylko nim zarządzać, potrzebujemy wsparcia UE i dyplomacji. Od początku o to prosiliśmy. Ponieważ Polska nie chciała, by UE wtrącała się do kryzysu, to poszczególni szefowie państw wtrącili się ponad naszymi głowami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Białoruś kryzys migracyjny

Szef MON o możliwym zamknięciu całej granicy z Białorusią

- Rozważamy różne scenariusze, mamy świadomość tego, że mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, wczoraj była to bardzo poważna sytuacja - powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak POLSKA polityka granica Białoruś bezpieczeństwo Wojsko Polskie policja Grzegorz Jankowski

Jarosław Guzy: Berlin, Paryż, Mińsk i Kreml nie będą ustalać, kto może przekroczyć polską granicę

- Widać w jaki sposób zachowują się Niemcy i Francuzi. Oni prowadzą swoją politykę, a potem Unia Europejska to akceptuje. Na koniec to, co zostanie ustalone z Putinem, zostanie przedstawione Polsce i będą naciski na Polskę, żeby przełknęła pigułkę, która z reguły ma jakiś gorzki element w środku. Choć w tym przypadku myślę, że mogą się rozczarować - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych z PAP. Gościem audycji był także prof. Tomasz Grzegorz Grosse z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy POLSKA służby i bezpieczeństwo granica dyplomacja Europa Unia Europejska Białoruś

Zniszczono baner z podziękowaniami dla polskich służb. Andruszkiewicz: powielanie kłamstwa wschodniej propagandy

- Nasz billboard "dziękujemy za obronę polskich granic", który od wczoraj stoi przy drodze do przejścia w Kuźnicy - został zniszczony. Sprawcy powielają kłamstwa wschodniej propagandy. Zgłoszenie trafi do służb. Warto ustalić, czy to "dzieło" agentury czy jej pożytecznych idiotów! - napisał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, lider Stowarzyszenia "Dla Polski" Adam Andruszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigracja Białoruś

"Chodzi o stworzenie nowego szlaku migracyjnego". Maria Koc o sytuacji na granicy

- Scenariusz tych wszystkich wydarzeń jest pisany na Kremlu. Ci migranci mają spowodować nowy kryzys migracyjny w Europie, mają posłużyć jako "żywy taran" do tego, żeby sforsować granicę i wytyczyć nowy szlak migracyjny w Europie, szlak, który będzie prowadził z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, przez Białoruś, na Zachód Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 senator PiS Maria Koc, komentując kryzys na granicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Białoruś imigranci w Europie kryzys na granicy

Szef MSWiA: dziękuję policjantom i strażnikom granicznym za ich profesjonalne działania i poświęcenie

"Dzisiejsze wydarzenia w Kuźnicy i Bruzgach to kolejny etap wojny hybrydowej prowadzonej przez białoruski reżim. Dziękuję wszystkim policjantom i strażnikom granicznym za ich profesjonalne działania i poświęcenie" - napisał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji granica Białoruś migracja imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo policja polska Kuźnica Białostocka kryzys na granicy POLSKA

Atak na granicy. Weteran wojenny: migranci tylko pozornie są nieuzbrojeni

- Perfidia prowadzonego obecnie działania zbrojnego polega na tym, że naprzeciwko polskich żołnierzy, funkcjonariuszy i strażników granicznych wystawiono ludzi, którzy tylko pozornie są nieuzbrojeni - mówił w Polskim Radiu 24 Tȟašúŋke Witkó, weteran wojenny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Białoruś kryzys migracyjny Wojsko Polskie Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo

Po ataku migranci wracają do obozowiska. SG: wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb

Po zakończonych atakach na funkcjonariuszy SG, policji i wojsko w okolicach przejścia w Kuźnicy migranci wracają do swojego obozowiska znajdującego się po białoruskiej stronie - podała na Twitterze Straż Graniczna.
Zobacz więcej na temat:  granica kryzys na granicy migracja imigranci w Europie policja polska Wojsko Polskie Kuźnica Białostocka Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA

Na Podlasiu ruszyła zbiórka dla funkcjonariuszy strzegących granicy. "Potrzebują naszego wsparcia"

Urząd Gminy oraz Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gibach zainicjowali zbiórkę produktów dla funkcjonariuszy zabezpieczających granicę polsko-białoruską. - Tak jak oni murem strzegą granicy, tak my stoimy murem za nimi. Wdzięczność, wyrażona chociażby kawą czy ciastkiem, może dodać siły i otuchy - podkreślił Robert Bagiński, wójt gminy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy Białoruś Wojsko Polskie policja zrzutka Podlasie regiony podlaskie