Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
Zobacz więcej na temat:  niewidomi niepełnosprawność radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.
Zobacz więcej na temat:  fobia mowa mutyzm rozwój dziecka psychologia dziecięca radio dla rodziców

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta DAB+ radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Miesiąc świadomości raka piersi. Diagnostyka i leczenie nowotworu

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W Polsce choroba ta dotyka wielu ludzi i jest bardzo dynamiczna wśród młodych kobiet. Niemniej jednak badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka dają dużą szansę na wyleczenie nowotworu w jego początkowym stadium. W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z Magdaleną Kardynał, założycielką fundacji OmeaLife, która upowszechnia wiedzę na temat raka piersi.
Zobacz więcej na temat:  rak piersi radio dla rodziców DAB+

Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami

Nierzadko zdarza się, że naukę gry na instrumencie rozpoczynamy na początku szkoły podstawowej. Jeśli ktoś już wcześniej odkryje w sobie pasję do muzyki lub zainspiruje się np. muzycznie utalentowanym członkiem rodziny, może wtedy zechcieć pójść do szkoły muzycznej. Na początku pasja ta wymaga zaangażowania rodziców, a z czasem nawet i poświęceń ze strony osoby, która z muzyką wiąże swoją karierę zawodową. O nauce gry na instrumentach i muzyce opowiedzieli w "Strefie Rodzica" pianistki Karolina Marchlewska-Trzmiel oraz Aleksandra Kowalczyk i pianista Piotr Latoszyński.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rozwój dziecka edukacja psychologia dziecięca

"Strefa rodzica". Jak wspierać mamy podczas ciąży, porodu i karmienia piersią?

Po narodzinach dziecka młode mamy mogą czuć się niepewnie w nowej roli. Jedną z przyczyn takiego poczucia jest fakt zmierzenia się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami czy np. problemami laktacyjnymi. W zwiększeniu pewności siebie może pomóc uczestniczenie w szkole rodzenia oraz rozmowy ze specjalistami, którzy nie tylko wesprą, ale też zweryfikują informacje np. na temat karmienia piersią, a tym samym zmniejszą u mam uczucie zagubienia. O tym, jak wspierać mamy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Karolina Wyrembek Urban, położna oraz coach laktacyjny.
Zobacz więcej na temat:  karmienie piersią ciąża poród radio dla rodziców DAB+

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ radio dla dzieci mowa Marcin Perfuński

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Zobacz więcej na temat:  programowanie rozwój dziecka rozwój osobisty edukacja zdolności radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak wspierać dyrektorów szkół? Rozmowa z twórcą "Loży dla dyrektorów"- Nauczycielem Roku 2021

Rola dyrektora w szkole jest kluczowa, ponieważ to on odpowiada w znacznym stopniu za sposób funkcjonowania placówki oraz panującą tam atmosferę. W ramach inicjatywy "Loża Dyrektorów" powstało wsparcie dla dyrektorów szkół, którzy podczas comiesięcznych spotkań będą mogli podzielić się ze sobą doświadczeniem, spojrzeć na pracę z innej perspektywy oraz poszerzyć swoją wiedzę. O projekcie "Loży Dyrektorskiej" opowiedział w "Strefie Rodzica" jego twórca i dyrektor Centrum Rozwoju i Edukacji Progresownia, Dariusz Martynowicz. 12 października b.r. Pan Dariusz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021, zwyciężając w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rozwój osobisty szkoła

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka radio bez reklam psychologia dziecięca psychologia

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym i je leczyć?

Choroby weneryczne są związane z naturalną aktywnością człowieka, jednakże z powodu tego, że przenoszone są drogą płciową, często są one stygmatyzowane. Niemniej jednak, liczba przypadków zachorowań wzrasta, co wiąże się m.in. z przemieszczaniem się grup ludności, poczuciem bezpieczeństwa przy niektórych kontaktach oraz zmianą obyczajowości seksualnej. Podczas gdy dorośli zmagający się z tym problemem zazwyczaj wiedzą, gdzie się udać, tak nastolatkowie rzadko trafiają od razu do wenerologa. Co więcej, raz przebyta choroba weneryczna nie zapewnia nam odporności w przyszłości, dlatego istotna jest profilaktyka oraz odpowiednie leczenie, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog/wenerolog.
Zobacz więcej na temat:  choroby zakaźne zdrowe odżywianie zdrowie i dieta zdrowie radio dla rodziców

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców edukacja szkoła radio bez reklam

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców radio bez reklam

Jak zapobiec wadom wymowy u dzieci?

Czasami poprawna wymowa wymaga pracy z logopedą. Z badań wynika, że ponad połowa dzieci przed 7 rokiem życia ma wadę wymowy lub kwalifikuje się na terapię ze specjalistą. Natomiast pierwsze niepokojące sygnały świadczące o trudnościach mogą pojawić się już u noworodków. O tym na co zwrócić uwagę i jak pracować z dzieckiem nad poprawą wymowy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Skiba, neurologopeda kliniczny, specjalistka wczesnej opieki logopedycznej oraz autorka książki "Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne".
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców logopedia mowa