Polskie Radio
Section05

Sudan

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja archeologia Uniwersytet Warszawski

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja archeologia Uniwersytet Warszawski

"Wirtualna Nubia". Średniowieczny Sudan w trójwymiarze

- Stworzenie modelu bryły przestrzennej pomaga nam w interpretacji budynków. Możemy również zachęcić ludzi, żeby pojechali do Sudanu i obejrzeli klasztor, ale jest też duża grupa, która nie może podróżować. Dajemy tym ludziom szansę zobaczenia miejsc, których nie będą mogli odwiedzić - mówił w Dwójce dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  wirtualizacja archeologia średniowiecze Dwójka Bartosz Panek KULTURA

Polska pomaga Sudańczykom. Głoduje tam około 7 milionów osób

Warta 43 tysiące żywność trafi dzięki pomocy z Polski do mieszkańców Sudanu Południowego. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej poinformowało o wysłaniu do Sudańczyków transportu specjalistycznej żywności. Zakupiono ją ze zbiórki wśród Polaków. Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, gdzie wiele osób mierzy się z głodem.
Zobacz więcej na temat:  Sudan Południowy Afryka ŚWIAT pomoc akcja charytatywna polska pomoc