Polskie Radio
Section05
turystyka

UE debatuje nad wizami dla Rosjan. Wciąż brak jednomyślności

W Unii Europejskiej trwa dyskusja o zmianach zasad wydawania wiz dla Rosjan - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W debacie ścierają się różne pomysły, kraje członkowskie nie są na razie jednomyślne. Wizy dla Rosjan będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się dziś po południu w Pradze nieformalnego, dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych unijnych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja wizy sankcje Beata Płomecka turystyka wojna 2022 Ukraina

Polscy europosłowie mówią jednym głosem: UE powinna wstrzymać wydawanie wiz dla Rosjan

Eurodeputowani obu największych polskich partii zgadzają się co do kwestii wstrzymania wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca powiedział, że "brak wiz dla wyborców Putina to solidarność z Ukrainą". Zdaniem europosła Jerzego Buzka (PO) zakaz wydawania takich wiz powinien obowiązywać, dopóki Rosja nie zaprzestanie agresji wobec Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja prawo turystyka Komisja Europejska Unia Europejska ŚWIAT Europa wizy

Jak branża turystyczna ocenia tegoroczne wakacje? Znamy opinię eksperta z Izby Gospodarczej Hotelarstwa

- W tegoroczne wakacje w hotelach zabrakło turystów zagranicznych, a Polacy robili rezerwacje na ostatnią chwilę - powiedział sekretarz generalny z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Marcin Mączyński. Dodał, że koniec wakacji przy dobrej pogodzie, zwłaszcza nad morzem i na Mazurach, daje szansę na satysfakcjonującą frekwencję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wakacje msp wojna na Ukrainie gastronomia pracodawcy pracownicy pandemia

„Kruszka na wierzbie”. Beata i Rafał Tomczyk o powrocie z Norwegii

Beata i Rafał Tomczyk, twórcy pensjonatu „Kruszka na wierzbie” w Borach Tucholskich, wracali z Norwegii z przekonaniem, by połączyć piękno polskiego krajobrazu ze skandynawskim dizajnem. Jednocześnie chcieli stworzyć dla siebie miejsce do życia i pracy, z dala od miasta, tłumów ludzi i kontraktów w korporacjach. Postanowili wrócić do Polski, osiąść, gospodarzyć i cieszyć się bliskością lasu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Norwegia POLSKA Skandynawia wakacje 2022 podróże podróże po Polsce turystyka Małgorzata Frydrych

Zwrot pieniędzy za niewykorzystane vouchery turystyczne. UOKiK dyscyplinuje organizatorów wypoczynku

Turyści mają prawo otrzymać od biur podróży zwrot środków finansowych za niewykorzystane vouchery turystyczne wydane podczas pandemii COVID-19 - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na skutek sygnałów konsumenckich Prezes UOKIK wziął pod lupę organizacje turystyczne sprawdzając, jak w praktyce rozliczane są bony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wypoczynek biuro podróży zwrot pieniędzy UOKiK finanse osobiste społeczeństwo

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia