Polskie Radio
Section05
turystyka

Podróże Czejarka. Czas trudnych decyzji. Co dalej Litwo? Polacy w Wilnie

Oto nagranie, które do dziś wzbudza dreszcz na plecach. Dramatyczna noc z 12 na 13 stycznia 1991 roku oraz szturm rosyjskich służb specjalnych na siedzibę litewskiego radia i telewizji. Zamknięci w studiu dziennikarze, łomot do drzwi, program nadawany dosłownie do ostatniej chwili. Ofiary oraz dramatyczny zwrot w historii. Teraz Litwa i Polska znów stoją przed trudnymi decyzjami, bo zagrożenie ze wschodu nie ustało, wręcz przeciwnie rośnie. Co to oznacza dla Litwy? Co to oznacza dla naszych rodaków w Wilnie? <span face="Calibri,Helvetica,sans-serif,serif,EmojiFont" size="3" color="black" style="color: black; font-family: Calibri, Helvetica, sans-serif, serif, EmojiFo
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Litwa Wilno

Jak przepisowo przewozić zwierzęta?

Wystająca z okna jadącego samochodu psia głowa jest zabawnym widokiem, który potrafi rozczulić nawet tych, którzy nie przepadają za zwierzętami. Takie podróże narażają jednak na niebezpieczeństwo zarówno zwierzę, jak i współpasażerów. Jak przewozić zwierzęta, aby było bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pies podróże zwierzęta zwierzęta domowe turystyka bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kodeks drogowy przepisy drogowe

Podróże Czejarka. Włoski grobowiec, powstanie styczniowe i dawna siedziba KGB. Polskie świątynie w Wilnie. Litwa

Polskie ślady na Litwie to także nasze kościoły i klasztory. Dziś wyprawa do dwóch niezwykłych miejsc. Oto najpiękniejszy włoski barok w sercu Wilna czyli Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Czy prawdą jest, że to olbrzymi grobowiec fundatora? Co robi tu zawieszona pod sufitem wielka kryształowa łódź? Później odzyskany między innymi z rąk KGB legendarny klasztor Franciszkanów oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oraz dwa pomniki: Powstania Styczniowego i jamniczki Bafi. Dlaczego stoją akurat tu? Podróże Czejarka nr 147. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy, video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Litwa Wilno

Majówka to szansa na 9 dni wolnego. Kiedy wziąć urlop?

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z zimowego letargu i skłoniły do myślenia o wiosennych wyjazdach. Zainteresowanie noclegami na majówkę rośnie z dnia na dzień, a liczba rezerwacji sięga już 75 proc. tych złożonych w zeszłym roku. Gospodarze, szczególnie obiektów w górach, mają wreszcie powody do optymizmu, tym bardziej że wydłuża się czas majowych pobytów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA majówka turystyka społeczeństwo

Dubrownik - perła południowej Europy i ofiara overtourismu

Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem. Jednym z takich miast jest Dubrownik, o czym w audycji "Swoją drogą" opowiedział doktor Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, geograf, orientalista, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Maetyna Matwiejuk podróże turystyka Chorwacja dubrownik overtourism Trójka