Polskie Radio
Section05
wojna 2022

Kreml chciał "zagłodzić ukraińską ludność". Media: plany kradzieży zboża na długo przed inwazją

- Rosja aktywnie przygotowywała się do kradzieży zapasów zboża i zagłodzenia ukraińskiej ludności na kilka miesięcy przed tym, gdy Władimir Putin zarządził inwazję na sąsiedni kraj - wskazują dowody zebrane przez prawników zajmujących się prawami człowieka i cytowanych w czwartek przez brytyjski "The Independent".
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT NATO zboże

Rosjanie obawiają się o Most Krymski. Budują nową linię kolejową

- Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem. Jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Krym

Wysokie diety dla żołnierzy na granicy. Szef MON: ciężką służbę trzeba doceniać

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, które wielokrotnie zwiększy wysokość diety wypłacanej żołnierzom chroniącym granicę państwową. "Ciężką służbę na granicy trzeba doceniać" - dodał na platformie społecznościowej X szef resortu obrony.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Białoruś granica Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie

PR24 Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże Paweł Lekki

Spotkanie Erdogan-Putin. Kluczowe będą rozmowy ws. porozumienia zbożowego

- Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże