Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Okulary rozszerzonej rzeczywistości a widzenie dwufotonowe w podczerwieni

Okulary rozszerzonej rzeczywistości, łącząc świat realny z rzeczywistością wirtualną, robią coraz większą karierę i znajdują zastosowanie w różnych sferach życia. Dr inż. Katarzyna Komar z UMK w Toruniu i Międzynarodowego Centrum Badań Oka - ICTER, planuje jednak stworzyć doskonalsze okulary AR, które będą wykorzystywać niedawno odkryty przez polskich fizyków mechanizm widzenia dwufotonowego, rozszerzający zakres postrzeganego promieniowania na bliską podczerwień.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Katarzyna Komar rozszerzona rzeczywistość okulary okulary AR Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Eskalacja na Bliskim Wschodzie. "Niestety ataki będą kontynuowane"

Na Bliskim Wschodzie doszło do wymiany ognia między Izraelem i Hezbollahem. Obie strony utrzymują, że nie zależy im na eskalacji napięć, jednak wzajemny ostrzał stawia pod znakiem zapytania postępy w rozmowach na temat rozejmu w Strefie Gazy. - Niestety, większość informacji, która do nas dociera, sugeruje, że ataki będą kontynuowane - ocenia prof. Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Izrael Liban Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hezbollah

Nikodem Rozbicki: fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy

Niebawem Nikodema Rozbickiego zobaczymy na wielkim ekranie w roli młodego Adama Mickiewicza. W międzyczasie aktor szlifuje warsztat w Stanach Zjednoczonych oraz pojawia się w serialu "Odwilż". To jednak nie koniec jego planów. - W ramach tych debiutów fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy; nawet jeżeli było się wieżą. (...) To bardzo trudne, ale to stymuluje mnie do rozwoju - mówi aktor.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Nikodem Rozbicki kino film polski

Eufonie 2024. Wiersze Jana Kochanowskiego w nowej muzycznej odsłonie

Już 11 września odbędzie się Prolog: Kochanowski w ramach Festiwalu Eufonie 2024. Publiczność usłyszy wiersze legendarnego polskiego poety w całkiem nowej muzycznej odsłonie. - Są to rzeczy przepiękne, liryczne, monumentalne i pełnią służebną funkcję wobec wiersza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Strug.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Eufonie Jan Kochanowski Adam Strug Dominika Olender Filip Wika

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy ostatni odcinek opowiadania kryminalnego [POSŁUCHAJ]

Za nami ponad dwa miesiące literackiej zabawy "z dreszczykiem". Jeszcze przed startem wakacji poznaliśmy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależał już od słuchaczy. Dziś wyłoniony został ostatni, dziesiąty zwycięzca. Zakończenie znów okazało się zakończeniem otwartym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Festiwal Warszawa Singera 2024. Wyjątkowe koncerty, spektakle i słuchowiska

- Wielki dorobek literatów, poetów i muzyków ocalał od zapomnienia. - Tak o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera mówi pieśniarka Sława Przybylska. W Programie 1 Polskiego Radia polecamy m.in. spektakle "Circus Kafka" i "Houdini. Odyseja magiczna" oraz słuchowisko na żywo "Szosza". Co warto zobaczyć w tym tygodniu?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Festiwal Kultury Żydowskiej Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Sława Przybylska Michał Walczak Remigiusz Grzela Marta Rebzda

Pielgrzymka na Jasną Górę, czyli droga na szczyt

Mówi się o niej Polska Góra Przemienienia. Od wieków Polacy pielgrzymują tu do Matki Boskiej Częstochowskiej. 26 sierpnia to Jej święto. To także data powstania Ósemki Marii Okońskiej - założycielki późniejszego Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Nieprzypadkowa zbieżność, która odegrała znaczącą, choć ukrytą rolę w powstaniu warszawskim i innych wydarzeniach w życiu Polski, szczególnie tych najtrudniejszych - jako znak duchowej mobilizacji.
Zobacz więcej na temat: