Polskie Radio
Section05
żołnierze

Sukces ukraińskich wojsk. Rosjanie wyparci z przedmieść Bachmutu

Analitycy wojskowi, m.in. niemiecki dziennikarz Julian Roepcke, donoszą że "ukraińskie wojska wyparły wojska rosyjskie kilka kilometrów na południe od Bachmutu, wróg nie zdołał się tam przebić do żadnej dzielnicy mieszkaniowej". O porażce agresora informowały też w czwartek i piątek ukraiński sztab generalny oraz rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko żołnierze bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Szef MON: pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją służbę

W Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska dba o zachowanie pamięci żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. - Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją służbę, szczególnie pamiętamy o tych, którzy stracili życie służąc na misjach poza granicami naszego kraju - powiedział szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie żołnierze

Ostrzał pojazdów ONZ w Libanie. Szczerski zapewnia: polski kontyngent nie poniósł strat

W kontekście tragicznego wydarzenia w Libanie, w którym zginął irlandzki żołnierz sił pokojowych ONZ, a trzech innych zostało rannych, polskie przedstawicielstwo przy ONZ uzyskało zapewnienie, że polski kontyngent w ramach misji UNIFIL nie poniósł żadnych strat - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Liban Azja żołnierze Wojsko Polskie

PR24 B. żołnierz wojsk specjalnych: Polska faktycznie wyrasta na potęgę militarną

- Musimy posiadać silną armię. Historia najnowsza i historia, która dzieje się na naszych oczach, pokazuje, że jeśli nie będziemy mieć silnej armii - być może nawet dobrym rozwiązaniem jest najsilniejsza armia lądowa w Europie - to narażamy się na poważne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 bloger publikujący pod pseudonimem "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata", były żołnierz wojsk specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie żołnierze Polskie Radio 24 Michał Rachoń

Największe manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce odbywa się ćwiczenie Puma-22

Rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński przekazał PAP, że rozpoczęte w piątek ćwiczenie Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. Co ważne w scenariuszach uwzględniono doświadczenia z wojny w Ukrainie. W ćwiczeniu biorą też udział wojska sojusznicze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie żołnierze Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 grupa wyszehradzka

Akcja "Wejście w Historię". 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte

W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski Westerplatte Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej Henryk Sucharski żołnierze II wojna światowa Grzegorz Berendt

Otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. W uroczystości wziął udział, oprócz najbliższej rodziny bohatera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki muzeum Witold Banach Mazowsze rodzina żołnierze historia Polski Muzeum - Dom Rodziny Pileckich Andrzej Pilecki Maria Pilecka Andrzej Duda

Wyposażenia mundurów, guziki i nieśmiertelniki. Pamięć o żołnierzach I wojny światowej

Manyłowa to historyczna nazwa góry Łysy Wierch. Na jej zboczach w marcu 1915 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy wojskami armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. W potyczce zginęły setki żołnierzy. Obecnie w miejscu bitwy trwają prace archeologiczne. Badacze poszukują szczątków żołnierzy poległych w Bieszczadach w czasie I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka I wojna światowa żołnierze Witold Lazar