Polskie Radio
Section05
żołnierze

PROSTO Z BRUKSELI Szef dyplomacji UE apeluje o pilne wsparcie dla Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji zaapelował do krajów członkowskich o pilne zwiększenie dostaw amunicji dla Ukrainy. "Nierobienie niczego nie wchodzi w grę" - podkreślił Josep Borrell w liście do ministrów spraw zagranicznych i obrony 27-mki. Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2024 Ukraina Rosja ŚWIAT Kijów żołnierze Beata Płomecka UE Unia Europejska

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, od 13 lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich służby w wojsku. - Zachęcam do tego, by nie lekceważyć tego obowiązku - powiedziała w radiowej Jedynce ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej wojsko kwalifikacja wojskowa Wojsko Polskie żołnierze

"Polska jest niezbędnym sojusznikiem". Szef MON Niemiec spotkał się z polskimi parlamentarzystami

"Polska jest niezbędnym sojusznikiem dla bezpiecznej Europy, silnej wschodniej flanki NATO i niezachwianego wsparcia dla Ukrainy" - czytamy we wpisie na portalu X Ministerstwa Obrony Niemiec. Jak dodano, szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius rozmawiał w czwartek z posłami na Sejmo intensyfikacji dwustronnej współpracy wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Unia Europejska bezpieczeństwo NATO żołnierze ŚWIAT Europa

Ciekawa wystawa w londyńskim British Museum. Ukazuje codzienne życie rzymskiego legionisty

Jak wyglądało codzienne życie rzymskiego żołnierza? Można się o tym przekonać na interaktywnej wystawie w londyńskim British Museum. Powstała na podstawie prawdziwego skarbu: zachowanych do dziś listów do domu, jakie wysyłał legionista, niejaki Claudius Terentianus. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Londyn Wielka Brytania muzeum żołnierze Rzym Adam Dąbrowski

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady WOT złożyło przysięgę wojskową. Szef MON: zaszczyt i wyzwanie

50 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Wręczono także promocje podoficerskie absolwentom Kursu Podoficerskiego SONDA. Podczas uroczystości został odczytany list wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym podkreślił, że służba w WOT to zaszczyt i wyzwanie, a także zadanie dla ludzi odpowiedzialnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON wojsko WOT Wojska Obrony Terytorialnej Władysław Kosiniak-Kamysz służby i bezpieczeństwo żołnierze

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Lwów Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych