Polskie Radio
Section05
żołnierze

Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Wiceminister finansów zapewnia: są zapisane w budżecie

- Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy są zapisane w budżecie. Zapisy w poprzedniej ustawie okołobudżetowej miały na celu ich inne rozłożenie w czasie, a teraz otrzymają oni podwyżki na takich zasadach jak cała sfera budżetowa - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żołnierze wynagradzanie wynagrodzenia deficyt budżetowy budżet Polski POLSKA

Wojna na Ukrainie. Ekspert ds. bezpieczeństwa: NATO i UE powinna wysłać tam żołnierzy

NATO i UE powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach gwarancji bezpieczeństwa; taki scenariusz jest już rozważany w niektórych kręgach, ponieważ wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie jest w zasadzie wojną decydującą o przyszłości Europy - zaalarmował ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer z Instytutu Sciences Po w Paryżu oraz Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko żołnierze bezpieczeństwo NATO Unia Europejska ŚWIAT Europa

"To koniec marzeń o pokoju". Niemieccy politycy i eksperci o konieczności zbrojenia się

"Czas zakończyć marzenia o pokoju - Niemcy muszą się bardziej uzbroić, aby być gotowe do wojny; po wcześniejszych wypowiedziach w tym tonie szefa resortu obrony Borisa Pistoriusa (SPD) coraz więcej niemieckich polityków i ekspertów domaga się, aby kraj przygotował się na ewentualny atak, np. ze strony rosyjskiego dyktatora Władimira Putina" – poinformował portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  wojsko Niemcy żołnierze broń bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Spotkanie szefa MON z żołnierzami na granicy. "Jesteście Polsce bardzo potrzebni"

- Jesteście Polsce bardzo potrzebni; jesteście potrzebni jako dobrze wyszkoleni, dobrze uposażeni, dobrze wyposażeni żołnierze - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, dziękując za służbę żołnierzom na granicy z Białorusią podczas świątecznego spotkania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Podlasie Ministerstwo Obrony Narodowej MON żołnierze Wojsko Polskie straż graniczna służby i bezpieczeństwo Władysław Kosiniak-Kamysz

"Wyraz wdzięczności i szacunku". Prezydent Duda upamiętnił polskich żołnierzy na misjach zagranicznych

- Dziś upamiętniamy wszystkich naszych żołnierzy i pracowników wojska, którzy polegli lub zmarli w czasie wykonywania misji zagranicznych; to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi oddać swoje życie dla realizacji zadania w sposób należyty - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  żołnierze Wojsko Polskie wojsko Andrzej Duda

"By święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne". Andrzej Duda złożył życzenia polskim żołnierzom w Estonii

Prezydent Andrzej Duda gościł w poniedziałek w bazie lotniczej Amari w Estonii, gdzie złożył życzenia polskim żołnierzom i ich rodzinom. - Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne, by były tymi świętami, które niosą pokój w serca, niosą pokój dusz - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia prezydent żołnierze życzenia Święta Bożego Narodzenia Andrzej Duda Europa

Wojna na Ukrainie. Były szef wywiadu: Rosjanie zmienili taktykę ataków

Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy powiedział, że sposób przeprowadzenia przez wojska rosyjskie ostatniego ataku na Kijów, dokonanego w nocy z wtorku na środę, dowodzi, że wróg zmienił taktykę; Rosjanie uznali, że pociski manewrujące starego typu nie są skuteczne, dlatego zaczęli wykorzystywać na większą skalę rakiety balistyczne Iskander.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko żołnierze Rosja ŚWIAT Europa

Mariusz Błaszczak przekazał nowemu szefowi MON mapę jednostek wojskowych. "Liczę, że z niej nie znikną"

Chcę pana przekonać, że 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego to cel jak najbardziej realny - powiedział dotychczasowy szef resortu obrony Mariusz Błaszczak do nowego szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wręczył też ministrowi mapę Polski z nowo tworzonymi jednostkami wojskowymi.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie żołnierze bezpieczeństwo MON Mariusz Błaszczak Władysław Kosiniak-Kamysz POLSKA polityka