Polskie Radio
Section05
żołnierze

Życzenia od słuchaczy Jedynki. Finał akcji "Piosenki dla żołnierzy"

- Serdecznie pozdrawiam służby mundurowe i cywilne, które biorą udział w ochronie granic państwa polskiego. Bardzo dziękuję za waszą codzienną służbę - tak Pan Piotr, słuchacz Jedynki, wyraził swoje wsparcie dla polskich mundurowych pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Ciepłych słów pod adresem żołnierzy w audycji "Piosenki na życzenie" było znacznie więcej. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny wojsko żołnierze

Białoruskie prowokacje na granicy. Szef MSWiA: czekają na ten pierwszy polski strzał

- W tym momencie mieliśmy do czynienia z szeregiem różnego typu reakcji obliczonych na reakcję polską, na ten pierwszy polski strzał. On nie padnie, nasi żołnierze i funkcjonariusze są niezwykle zdyscyplinowani, doskonale rozumieją sytuację i nie dadzą się sprowokować Białorusinom - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA żołnierze służby i bezpieczeństwo granica Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński Białoruś

TYLKO U NAS "Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

- Każdy widzi, co się dzieje na granicy. Wystarczy ten horror, który tam mają. My jesteśmy też ludźmi, mamy ludzkie podejście - mówi dowódca patrolu WOT. Z terytorialsami pojechaliśmy na nocną obserwację terenu. Pokazali nam, jak wyglądają ich zadania. Podpatrzyliśmy też okiem kamery, jak działa FlyEye.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Białoruś społeczeństwo żołnierze kryzys migracyjny

Kpt. Wilczewski o działaniach WOT: sprawiają, że przekroczenia granicy są redukowane

- Na dzień dzisiejszy można odnieść wrażenie, że sytuacja się stabilizuje, jednak służby wciąż mierzą się z próbami nielegalnego przekroczenia granicy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT kpt. Łukasz Wilczewski. Dodał, że w działaniach żołnierze wykorzystują swoje doświadczenie oraz dobrą znajomość terenu, na którym pracują.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo granica żołnierze

Czy żołnierze są wyposażeni w odzież specjalistyczną?

Polacy pokazują, że mają wielkie serca i chętnie biorą udział w różnego rodzaju inicjatywach. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych opublikowano apel o zbiórkę żywności i ubrań dla polskich żołnierzy stacjonujących na granicy z Białorusią. Wojskowi podkreślają, że są bardzo dobrze wyposażeni w odzież specjalistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  żołnierze społeczeństwo straż graniczna policja Białoruś granica

TYLKO U NAS "Wykorzystują kobiety i dzieci do oddziaływania na żołnierzy". Mjr Nabzdyjak o sytuacji na granicy

Jak wygląda służba polskich żołnierzy na granicy z Białorusią, z jakimi sytuacjami i zagrożeniami się spotykają, jak ważne są dla nich wyrazy wsparcia ze strony społeczeństwa? O tym m.in. reporter portalu PolskieRadio24.pl Paweł Kurek rozmawiał z oficerem prasowym 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej majorem Markiem Nabzdyjakiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś granica żołnierze Rosja migracja kryzys na granicy

"Wypisał się ze Wspólnoty". Wiceszef MSWiA o ataku Tomasza Lisa na służby przy granicy

"Nasi mundurowi zaprezentowali chwałę polskiego oręża. Zaatakowali pojazdy ludzi z organizacji »Medycy na granicy«. Wała bochaterom" - napisał na Twitterze redaktor Naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. Zadaniem wiceministra spraw wewnętrznych Macieja Wąsika dziennikarz wypisał się ze Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tomasz lis służby i bezpieczeństwo policja żołnierze straż graniczna Maciej Wąsik

Projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Poznaj szczegóły dokumentu

Szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu przewiduje m.in. projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany w piątek przez RCL. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ustawa ojczyzna legislacja Wojsko Polskie żołnierze armia cyberprzestępczość

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć wspomnienie Ostrołęka

"Musimy tego uczyć od najmłodszych lat". Ppłk Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru

- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki z USA, gdzie żołnierze wracali z misji, a Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojsko armia żołnierze 11 listopada Święto Niepodległości 2021 Święto Niepodległości

Nie tylko Monte Cassino. Polskie miejsca pamięci we Włoszech

Kiedy mówimy o polskich miejscach pamięci we Włoszech, od razu myślimy o Monte Cassino, mimo że ta nekropolia jest jedną z czterech tego typu na ziemi włoskiej. Pokonując trasę z południa na północ Półwyspu Apenińskiego, odnajdziemy też wiele innych miejsc pochówków, pomników i tablic pamiątkowych. - W Reggio Emilia, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał polski hymn, na ratuszu znajduje się stosowna tablica - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino Dorota Truszczak historia Polski żołnierze Instytut Pamięci Narodowej

Nie żyje żołnierz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Służył w przygranicznym obszarze

Nie żyje żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich służący w obszarze przygranicznym. - Zmarły żołnierz nie wykonywał zadań bezpośrednio związanych z ochroną polskiej granicy. Pełnił służbę jako logistyk. Rodzina zmarłego została objęta opieką psychologiczną przez przedstawicieli wojska - poinformowała 18 Dywizja Zmechanizowana.
Zobacz więcej na temat:  żołnierze POLSKA odeszli 2021 Wojsko Polskie śmierć Stanisław Żaryn