Polskie Radio
Section05
żołnierze

"Wypisał się ze Wspólnoty". Wiceszef MSWiA o ataku Tomasza Lisa na służby przy granicy

"Nasi mundurowi zaprezentowali chwałę polskiego oręża. Zaatakowali pojazdy ludzi z organizacji »Medycy na granicy«. Wała bochaterom" - napisał na Twitterze redaktor Naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. Zadaniem wiceministra spraw wewnętrznych Macieja Wąsika dziennikarz wypisał się ze Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tomasz lis służby i bezpieczeństwo policja żołnierze straż graniczna Maciej Wąsik

Projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Poznaj szczegóły dokumentu

Szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła ich finansowania, możliwość nabywania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu przewiduje m.in. projekt ustawy o obronie ojczyzny opublikowany w piątek przez RCL. Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ustawa ojczyzna legislacja Wojsko Polskie żołnierze armia cyberprzestępczość

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć wspomnienie Ostrołęka

"Musimy tego uczyć od najmłodszych lat". Ppłk Podhorodecki o Dniu Szacunku dla Munduru

- Musimy od jak najmłodszych lat uczyć swoje dzieci tego szacunku nie tylko dla flagi, dla hymnu, ale też właśnie dla tego munduru. Pamiętam, będąc w Afganistanie, oglądałem różne filmiki z USA, gdzie żołnierze wracali z misji, a Amerykanie do swoich żołnierzy podchodzili z ogromnym szacunkiem. (...) Byliśmy o to nawet trochę zazdrośni - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Marcel Podhorodecki, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojsko armia żołnierze 11 listopada Święto Niepodległości 2021 Święto Niepodległości

Nie tylko Monte Cassino. Polskie miejsca pamięci we Włoszech

Kiedy mówimy o polskich miejscach pamięci we Włoszech, od razu myślimy o Monte Cassino, mimo że ta nekropolia jest jedną z czterech tego typu na ziemi włoskiej. Pokonując trasę z południa na północ Półwyspu Apenińskiego, odnajdziemy też wiele innych miejsc pochówków, pomników i tablic pamiątkowych. - W Reggio Emilia, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał polski hymn, na ratuszu znajduje się stosowna tablica - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino Dorota Truszczak historia Polski żołnierze Instytut Pamięci Narodowej

Nie żyje żołnierz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Służył w przygranicznym obszarze

Nie żyje żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich służący w obszarze przygranicznym. - Zmarły żołnierz nie wykonywał zadań bezpośrednio związanych z ochroną polskiej granicy. Pełnił służbę jako logistyk. Rodzina zmarłego została objęta opieką psychologiczną przez przedstawicieli wojska - poinformowała 18 Dywizja Zmechanizowana.
Zobacz więcej na temat:  żołnierze POLSKA odeszli 2021 Wojsko Polskie śmierć Stanisław Żaryn

Grób Nieznanego Żołnierza - hołd wszystkim poległym za wolność Polski

Przedstawiciele władz, wojskowi oraz warszawiacy uczcili we wtorek (2.11) 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się uroczysta zmiana posterunku, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przed grobem symbolizującym wszystkich poległych za wolność i niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski rocznica Mariusz Błaszczak kombatanci Lwów Grób Nieznanego Żołnierza żołnierze