Czy intensywny trening może powodować wypadanie włosów?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:05
Nasze ciało podczas zbyt dużej dawki ćwiczeń odczuwa stan jak podczas nadmiernego stresu - co jest jedną z głównych przyczyn łysienia. Sprawdzamy, czy intensywny trening może powodować wypadanie włosów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: zentradyi3ell/shutterstock

Ostatnie upały sprawiły, że wielu z nas nie miało ochoty na ćwiczenia i treningi fizyczne. Bardziej zdyscyplinowane osoby jednak trenują cały czas. Okazuje się jednak, że gdy przesadzimy z aktywnością fizyczną, a ćwiczenia będą zbyt intensywne może to doprowadzić do wypadania włosów.


Posłuchaj
03:23 Czwórka/Stacja nauka - wypadanie wlosów trening 19.07.2021.mp3 O wypadaniu włosów rozmawiamy z trychologiem Anną Maćkoć (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Oczywiście chodzi o trening siłowy, nie mówimy o jodze, czy ćwiczeniach rozciągających. Zbyt intensywny trening może doprowadzać do zaburzeń homeostazy w naszym organiźmie, co wynika ze zmiany gospodarki hormonalnej podczas intensywnego wysiłku - tłumaczy Anna Maćkoć z Instytutu Trychologii.

Podczas aktywności fizycznej nasza gospodarka hormonalna pracuje inaczej, co jest związane z fizjologią. - Pamiętajmy o tym, że te treningi, niezależnie czy wykonuje je kobieta czy mężczyzna, mogą wpływąć na zwyżkę hormonalną - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Może powodować skok kortyzolu lub testosteronu. Na tle zmian hormonalnych mogą powstawać dalsze zmiany. Może pojawić się wypadanie włosów lub ich miniaturyzacja.

podróżowanie pandemia plaża shutter 1200 Benny Marty.jpg
Joga na letniej plaży. Jak odnaleźć swój spokój wśród morza turystów?

Czytaj także:

Jak podkreśla specjalistka takie objawy mogą się pojawiać przy intensywnych treningach, jednorazowy wysiłek nie powinien ich powodować. To, ile włosów można stracić zależy od organizmu i różnych swoistych czynników. - Gdy np. u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, dodamy zaburzenia policystycznych jajników, a do tego dołożymy jeszcze bardzo ciężkie i intensywne treningi, to wtedy możemy się spodziewać bardzo dużego przerzedzenia włosów w czasie - mówi Anna Maćkoć . - Z biegiem czasu, może dojść do miniaturyzacji i do łysienia androgenowego. Im bardziej gospodarkę hormonalną "uciśniemy", tym bardziej będzie zaburzona, a wtedy przerzedzenia mogą być widoczne gołym okiem.

Czytaj także:

Żeby uniknąć podobnej sytuacji warto zweryfikować, czy mamy jakikolwiek problem z włosami i czy mamy predyspozycje do ich utraty. Jeśli cierpimy na zaburzenia hormonalne przed przystąpieniem do treningów dobrze przedyskutować z lekarzem jaki rodzaj aktywności fizycznej i jaki trening będzie dla pracy naszego organizmu bezpieczny.

Do wypadania włosów mogą się przyczyniać również zaburzenia stresowe, zaburzenia endokrynologiczne, ginekologiczne. - Mogą to być również zaburzenia elektrolitowo - witaminowe, lub spadek żelaza, gdy organizm nie ma siły na tak intensywny trening, a my mu jeszcze dokładamy - zauważą specjalistka. - Wszystkie czynniki, które mogą być czynnikami powodującymi wypadanie włosów, mogą się uaktywniać dodatkowo w trakcie intensywnych treningów.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 12.41

aw

Czytaj także

Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:30
Oddech w sporcie jest kluczowy, jednak wielu z nas o nim zapomina, skupiając się na technice ćwiczeń. - Oddychając prawidłowo możemy wiele zyskać: przede wszystkim zdrowie, ale także dużo szybsze efekty treningów - wymieniał Maciej Bielski, trener.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżeciarze - radość dużego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 20:30
Inteligentny kask narciarski dla miłośników sportów ekstremalnych, solarna ładowarka dla survivalowca, dla biegacza urządzenie odstraszające ultradźwiękami kleszcze i autonomiczny odkurzacz, który zachwyci każdego pedanta. Duże dzieci mają dzisiaj w czym wybierać. Sprawdzamy, czy gadżety ułatwiają nam życie, czy raczej odbierają samodzielność i niezależność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń