"Młodzi są zajechani" - przytłaczający raport o stanie uczniów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 20:40
Fundacja Szkoła z Klasą opublikowała niedawno raport zatytułowany "Młodzi są zajechani". Jak z niego wynika, zajęcia szkolne i odrabianie prac domowych sprawiają, że uczniom brakuje czasu na hobby, odpoczynek czy spotkania z przyjaciółmi.
Uczniowie coraz częściej narażeni są na presję rankingową i internetową.
Uczniowie coraz częściej narażeni są na presję rankingową i internetową. Foto: shutterstock/fizkes

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Szkoła z Klasą "Młodzi są zajechani", plany zajęć liceów przewidują od 32 do 39 godzin nauki tygodniowo. Jeszcze przed pandemią Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że polscy uczniowie w tygodniu spędzają ponad sześć godzin na odrabianiu lekcji. Dochodzą do tego zajęcia pozalekcyjne i ciągła presja oczekiwań. Przez to coraz częściej brakuje im czasu na hobby czy nawet zwykły wypoczynek.


Presja rankingów

- Tytuł raportu brzmi drastycznie, ale niestety jest to prawdą. Nastolatki i młodsi uczniowie, bez względu na to, czy są w podstawówce czy w szkole średniej, nie mają czasu na nic poza elementami szkolnymi - mówi Janek Beker, uczeń jednego z liceów. - Nie ma czasu na aktywność, hobby, a nawet na odpoczynek. Cały czas po lekcji spędzamy na nauce i odrabianiu lekcji. Pojawiają się jednak nauczyciele, którzy zauważają ten problem i starają się nie zadawać prac domowych. To nas odciąża, ale może być niewystarczające.

Uczniowie poddawani są stałej presji, m.in. za sprawą internetu, który stał się przyczyną podkreślania roli rankingów. - Porównujemy się już do najlepszych w kraju, wcześniej były to osoby w klasie, ewentualnie w szkole. Presja była mniejsza w czasach, kiedy ja byłam w szkole - tłumaczy Karolina Wysocka z Fundacji Szkoła z Klasą. - Najbardziej drastycznie pokazują to statystyki policyjne, jeżeli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Co roku te statystyki rosną. Większość dorosłych zastanawia się - na co te dzieci narzekają, ja też chodziłem do szkoły i przeżyłem. Jednak teraz to obciążenie jest większe, niż było wcześniej.


Źr. Facebook/Fundacja Szkoła z Klasą.


Pojawia się też coraz więcej bodźców, w tym technologicznych, które - zwłaszcza w czasie nauki zdalnej - mogą przytłaczać młodych ludzi. Coraz więcej z nich skarży się na przemęczenie i pogorszenie nastroju.


Nie porównuj się

Jak podkreśla Karolina Wysocka, ważne, żeby ściągać z siebie tę presję, bo trudno się porównywać z całym światem. - Zachęcamy, żeby doceniać relację, codzienność i miękkie kompetencje, które buduje się przez doświadczenie współpracy z ludźmi. Prowadzimy dużo takich programów - tłumaczy. - Chciałabym też powiedzieć wszystkim młodym ludziom, którym się wydaje, że są niewystarczający i że za mało się starają, bo tyle robią, ale nie są najlepsi: jesteście wystarczający.

Specjalistka zauważa, że z nadmiaru bodźców, oczekiwań i informacji młodzi ludzie czasami uciekają w sen. Niestety pojawia się także zjawisko "ghostingu", czyli wycofywania się z komunikacji, a także niewywiązywania się z podjętych zobowiązań. - Muszę przyznać, że w moim otoczeniu nietrudno o takie osoby. Dużo uczniów, i to też jest mój mechanizm, żeby poradzić sobie ze stresem szkolnym, unika lekcji, zwłaszcza zdalnych. Ponieważ zdalne lekcje męczą bardziej niż stacjonarne, przez obciążenie spotkaniem z technologią, która też bardzo wycieńcza - mówi licealista.


Zobacz także:


Dbałość o relacje w cenie

Co może pomóc w takiej sytuacji? - Proponuję obniżenie sobie poprzeczki. To jest też apel do rodziców, którzy również powinni zwrócić uwagę, żeby nie przenosić swojej zawodowej presji do domu. Dobrze znajdować w rodzinie przestrzeń na rozmowy, które nie są tylko kontrolne i dotyczą szkoły, ale dbają o relację pomiędzy członkami rodziny - radzi Karolina Wysocka. - Warto zadbać także o relacje z rówieśnikami i wspierać się wzajemnie. Potrzebujemy bardzo różnych grup wsparcia i funkcjonowania w różnych rolach. Nie tylko w roli ucznia, bo młodzi ludzie mają też inne potrzeby i fajnie, gdyby mogli być też czasami sobą, a nie tylko uczniem rozliczanym ze swojej średniej ocen. Z pomocą mogą przyjść sami pedagodzy, zwracając większą uwagę na uczniów, mniej zadając i wspierając młodych ludzi.


Posłuchaj
16:09 Czwórka/Czat Czwórki - Młodzi zajechani - 01.02.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o raporcie "Młodzi są zajechani" opracowanym przez Fundację Szkoła z Klasą (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Wysocka (Fundacja Szkoła z Klasą), Janek Beker (licealista)

Data emisji: 01.02.2022

Godzina emisji: 15.18

aw

Czytaj także

Od muzy Grubsona i szaleństwo na stoku. To już ostatni weekend ferii!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 06:00
Podczas tych ferii sięgaliśmy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązywaliśemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzaliśmy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - kończymy ferie z przytupem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas studniówek to pora na szukanie kreacji. Może ta najlepsza wisi już w naszej szafie?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 12:26
Styczeń to dla wielu maturzystów czas przygotowań do najważniejszej szkolnej imprezy - studniówki. I choć wciąż trwa walka z pandemią COVID-19, to większość szkół średnich decyduje się na organizację tego wyjątkowego balu. A jaki styl króluje w kreacjach studniówkowych w 2022 roku?
rozwiń zwiń