Polskie Radio
Section05

"22 husky"

Pod Wieliczką, w małej miejscowości Szczygłów, mieszka mistrz świata, mistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. W jego rodzinnym domu, w specjalnym pokoju wystawionych jest ponad sto pucharów i medali zdobywanych w ciągu ostatnich kilku lat. Dyscyplina , w której startuje, w 2006 roku ma być pokazową dyscypliną olimpijską. Mateusz Surówka jest studentem krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, Ale jego największa pasją są wyścigi psich zaprzęgów. Imponuje pasją, wytrwałością, umiejętnościami - ale też niezwykle ciepłym stosunkiem do swoich psów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie wychowanie Europa

"Zaloga Nautilusa"

Fundacja "Nautilus" skupia ludzi których fascynują sprawy niezwykle, wymykające się "mędrca szkiełku i oku", trudne do wytłumaczenia. Na naszych oczach futurystyczne wizje stają sie rzeczywistością. Podobnie jak łódź podwodna "Nautilus" powstała w wyobraźni Juliusa Vernea w czasie, kiedy nikomu się nie śniło o możliwościach podwodnej żeglugi, tak dziś obserwujemy realizację wizji Stanisława Lema - choćby w tropikalnej lagunie wybudowanej pod Berlinem. Czy zatem poszukiwanie niezwykłości jest wynikiem rozczarowanie rzeczywistością ? Czy jest to zjawisko mieszczące się w tym samym nurcie który powoduje tak dużą popularność literatury "fantazy" czy przygód Harrego Pottera?
Zobacz więcej na temat:  Berlin Krzysztof Wyrzykowski

"Koronczarki"

O Bobowej w powiecie gorlickim mówi się, że jest polską stolicą koronki klockowej. Wydawałoby się , że tym trudnym rękodziełem zajmują się tylko starsze panie. Na szczęście są i młode dziewczyny, dla których koronka klockowa jest pasją , sposobem na wolny czas i dzięki nim tradycja nadal trwa. Bycie prawdziwą koronczarką wymaga nie tylko umiejętności manualnych, ale odpowiednich cech charakteru, a może wręcz przeciwnie może właśnie to rękodzieło czegoś uczy. Czy ten ginący zawód zaginie? Co roku każdej jesieni odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Koronki klockowej. Być może ten ginący zawód nie zaginie.
Zobacz więcej na temat: 

"Nie można bać się marzeń"

Michał od 10 roku życia układał piosenki, komponował muzykę i śpiewał. Zdał na studia na Sorbonę. Upór, wiara we własne marzenia i odrobina szczęścia, które z zasady sprzyja najlepszym, sprawiły, że Michał nie tylko świetnie radził sobie na renomowanej uczelni, ale znalazł się także wśród laureatów Star Academie francuskiego programu promującego młode talenty. Wydał własną płytę, stał się idolem młodego pokolenia Francuzów i symbolem szybkiego awansu emigranta. Mimo kariery, bogactwo i szczęście kojarzą mu się nadal z dawaniem ludziom radości a nie z odcinaniem kuponów od własnego sukcesu.
Zobacz więcej na temat: