Polskie Radio
Section05

Цезарій Томчик: «Східний щит» для Польщі — один з найважливіших оборонних проєктів

За словами заступника міністра оборони Польщі Цезарія Томчика, проєкт «Східний щит» став не лише польським, а й міжнародним і буде з’єднаний із проєктом «Балтійська лінія оборони».
Zobacz więcej na temat:  безпека Польща Східний щит країни Балтії

"Bajtel". Pierwsza część serii powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami

Książka "Bajtel" autorstwa Magdaleny Majcher to pierwsza część z cyklu śląskich zagadek kryminalnych. W roli głównej występuje dziennikarz Borys Dyrda. - Do tej pory ukazało się wiele kryminałów, a motyw policjanta, prokuratora jest mocno wyeksploatowany, a dziennikarze pojawiali się, ale nie tak często, dlatego wydało mi się, że postać dziennikarza będzie świeższym rozwiązaniem - mówi w radiowej Jedynce autorka książki Magdalena Majcher. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Zobacz także literatura Śląsk kryminał

Komentarze z Polski: rozmowy prezydentów USA i Rosji o sytuacji na Ukrainie oraz sejmowa uchwała na temat wyborów na Białorusi

W dzisiejszej audycji mówimy o rozmowie telefonicznej prezydentów Donalda Trumpa i Władimira Putina na temat możliwości zawieszenia broni na białoruskim froncie. Odnosimy się także do sejmowej debaty poświęconej uchwale na temat tzw. 'wyborów na Białorusi'. Zdajemy relację z Rotterdamu, gdzie organizowane są wycieczki po miejscach, gdzie żyją bezdomni imigranci, głównie imigranci zarobkowi z Europy Wschodniej, w tym z Polski. Naszym gościem jest Marta Kowalewska, kuratorka wystawy „Magdalena Abakanowicz – prolog”, którą można oglądać w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat: 

Сейм Польши начал работу над «Национальной кардиологической сетью»

Этот правительственный проект призван стандартизировать лечение сердечно-сосудистых заболеваний по всей стране. В Польше 43% случаев смерти вызваны именно этими заболеваниями.
Zobacz więcej na temat:  Министерство здравоохранения Медицина в Польше

KE wywiera presję na Apple. Chodzi o akcesoria do iPhone'a

Unia Europejska nakazała koncernowi Apple zwiększenie kompatybilności produkowanego przez niego iPhone'a z urządzeniami konkurentów, włączając w to słuchawki i smartwatche. Ma to nastąpić zgodnie z cyfrowymi przepisami antymonopolowymi wspólnoty. Bruksela chce w ten sposób stworzyć Europejczykom większy wybór, choć Apple ostrzega, że odbędzie się to kosztem innowacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska iphone technologie telefony komórkowe słuchawki Apple

Dlaczego Izrael znów bombarduje Gazę? | WYJAŚNIAMY

Izrael znów zaczął naloty na Gazę. Po dwóch miesiącach względnego spokoju, bomby znów spadają na wszystkie większe miasta. W pierwszych godzinach zginęło ponad 400 osób, w tym głównie kobiety i dzieci. A izraelska armia prawdopodobnie lada moment znów wjedzie do Gazy czołgami. Posłuchaj tego odcinka do końca, a dowiesz się, czy wojna w Gazie może się kiedykolwiek zakończyć. Dowiesz się też, o co tak naprawdę chodzi Hamasowi i premierowi Izraela. Muzyka: Density & Time - „Under The Rug“ TrackTribe - „Haunted Forest“ Noir Et Blanc Vie - „AnalogueCabin“
Zobacz więcej na temat: