Polskie Radio

Festiwal "Dwa Teatry" już we wrześniu w Zamościu!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 16:20
W dniach 17-20 września 2021 r. w Zamościu odbędzie się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021". We wtorek 3 sierpnia organizatorzy Festiwalu – Polskie Radio, TVP i miasto gospodarz - podpisali w Zamościu porozumienie o współpracy. W programie wydarzenia znajdzie się m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i Prezes Telewizji Polskiej  Jacek Kurski podczas podpisania porozumienia o współpracy w ramach organizacji Festiwalu Dwa Teatry.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas podpisania porozumienia o współpracy w ramach organizacji Festiwalu "Dwa Teatry". Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Fryderyk Bogna Kowalska PAP-1200.jpg
Fryderyki 2021. Wydawnictwa Polskiego Radia z nagrodami

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się w Sopocie od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. 

ZOBACZ WIDEO:


Posłuchaj
00:17 11225396_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: jestem przekonana, że festiwal przyniesie wiele wspaniałych wrażeń (IAR)
Prezentacja najbliższej edycji Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Fot. C. Piwowarski Prezentacja najbliższej edycji Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Fot. C. Piwowarski

Podczas festiwalu prezentowane będą zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 i 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz czterech programów ogólnopolskich Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. W kategorii twórczości radiowej odbędą się konkursy słuchowisk dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. 

Posłuchaj
00:24 11225410_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: do słuchania zachęcamy nie tylko dorosłych (IAR)

- W kategorii dziecięcej jest zgłoszonych kilkanaście słuchowisk. Są to głównie produkcje Polskiego Radia. Jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia. 

Statuetki Splendory debiuty pap 1200.jpg
Wielkie Splendory - Nagrody Teatru Polskiego Radia

Publiczny nadawca radiowy będzie relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej www.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

kp

Czytaj także

Dominika Kluźniak: zagranie w słuchowisku bądź spektaklu jest nobilitacją

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 14:29
Festiwal Dwa Teatry, który potrwa do 27 maja, to prawdziwe święto dla twórców. - Każdy aktor cieszy się, że może przyjść do radia i przeczytać słuchowisko lub gdy może wystąpić w Teatrze Telewizji - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Domnika Kluźniak, aktorka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Opalski: teatr radia jest sztuką skracania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 10:00
- Sztuka "Suflerka" w oryginale miała trwać około 2 godzin. Na potrzeby słuchowiska musiałem się zmieścić w 45 minutach - mówił w Dwójce reżyser, który uczestniczył w XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Nagroda honorowa dla słuchowiska Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 11:04
Podczas Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego zdobyło słuchowisko radiowej Jedynki „Szczegółowa teoria życia i umierania” w reżyserii Michała Zdunika. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Grand Prix dla słuchowiska "Wielka improwizacja"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 23:59
Słuchowisko "Wielka improwizacja" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe oraz 28 produkcji telewizyjnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warto przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze". Wojciech Tomczyk o "Bezkrólewiu" w Teatrze Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 09:20
- Ta szuka stanie się przedmiotem powszechnej debaty, przykryje koronawirusa i sprawi, że na chwilę o nim zapomnimy. Dlatego warto obejrzeć to przedstawienie i przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 dramaturg Wojciech Tomczyk, autor "Bezkrólewia". To opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeklęte tematy Houellebecqa. "Mapa i terytorium" na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 10:00
Adaptacja "Mapy i terytorium" w reżyserii Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej – jednej z najsłynniejszych powieści ekscentrycznego Francuza – to kolejny przykład nie częstej prezentacji na Scenie Teatralnej Trójki słuchowisk realizowanych na podstawie literatury obcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:19
- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielkie wyróżnienie". Prezes Polskiego Radia o unikatowych nagraniach na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:56
Prezes PR Agnieszka Kamińska powiedziała, że wpisanie na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" to wielkie wyróżnienie dla Polskiego Radia. Na listę trafiła kolekcja 93 oryginalnych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Von Bingen otwiera lipiec na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 21:03
Pełny tytuł słuchowiska z Archiwum Polskiego Radia, zaprezentowanego w pierwszą niedzielę lipca, brzmi "Von Bingen. Historia prawdziwa". Premiera radiowej wersji sztuki Sandry Szwarc odbyła się w 2015 roku w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń