Historia

Teatr Polski - wybitna scena Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:30
77 lat temu, 17 stycznia 1946 roku, wznowił w Warszawie działalność słynny przedwojenny Teatr Polski i uczynił to pod nieustającą dyrekcją jego założyciela Arnolda Szyfmana.
Arnold Szyfman
Arnold SzyfmanFoto: Wikimedia commons/autor nieznany

W powojennej Warszawie

Czas powojennej pożogi nie sprzyjał profesjonalnym działaniom artystycznym... dość powiedzieć, że brakowało scen w doszczętnie zburzonej Warszawie. A jednak Teatr Polski znalazł swoje stale miejsce przy ulicy Karasia. W owy styczniowy czwartek, niepóźny wieczór zapowiadał się wyśmienicie i takim był. Na początek wystawiono "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego w reżyserii Juliusza Osterwy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był t magiczny wieczór polskiej klasyki romantyzmu.

W powojennej historii Teatru sceną kierowali, najpierw Arnold Szyfman, z przerwą na dyrektorowanie Teatrem Wielkim w budowie, a także Leon Schiller, Stanisław Balicki, Jerzy Jasieński, Jerzy Kreczmar i Andrzej Krasicki. Jak wskazuje nazwa Teatru, która zobowiązuje repertuarowo, dominowała tu klasyka, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk polskich twórców. Czasem nawet mówiono, że co zagrane w Teatrze Polskim, z miejsca można uznać za klasykę polskiego teatru. Dla dyrekcji ważna też była obsada aktorska, ta stała i ta grająca gościnnie. Wśród słynnych nazwisk wyliczamy Władysława Hańczę, Stanisława Jasiukiewicza, Czesława Wołłejko, Ignacego Gogolewskiego czy Ninę Andrycz.


Posłuchaj
28:48 Szyfman.mp3 "Arnold Szyfman. Moja droga do teatru." Audycja z cyklu "Proszę mówić, słuchamy". (PR, 5.06.1959)

 

Dość powiedzieć, że Teatr działa po dziś dzień i jest wybijającą się sceną Warszawy. Ale jak to było u zarania, kiedy Teatr powstawał z ambitnych myśli i planów jego twórcy? W 1913 roku, 29 stycznia uroczyście otwarto jeden z najważniejszych polskich teatrów – Teatr Polski w Warszawie. Jak chce nazwa scena ta zasłynęła wspaniałymi przedstawieniami polskich dzieł dramatu i literatury. Repertuar zawsze zwrócony był w kierunku naszych dzieł narodowych – nie rezygnował jednak z utworów klasyki światowej, jak choćby z Szekspira czy Moliera.

Pomysł Szyfmana

Postawienie tej sceny w Warszawie było autorskim pomysłem jednego z wielkich animatorów teatralnych w Polsce – Arnolda Szyfmana. Dlatego też nosi obecnie jego imię, a przed teatrem stoi pomnik Leona Schillera – jednego z wielkich reżyserów tej sceny. Szyfman już w roku 1909 zgłosił pomysł wybudowania w Warszawie nowoczesnego teatru. W zamyśle miał spełniać wymagania charakteryzujące najnowocześniejsze sceny Europy.


Posłuchaj
24:50 Szyfman2.mp3 "Dzieje Teatru Polskiego - mówi Arnold Szyfman". Audycja z cyklu "Proszę mówić, słuchamy". (PR, 1.06.1960)

 

Idealnym, jak się później okazało, ruchem było wykupienie placu przy ulicy Oboźnej, w bezpośredniej bliskości Uniwersytetu i Traktu Królewskiego. W tym celu utworzono Towarzystwo Akcyjne i zebrano odpowiednie fundusze – ponad 100 tysięcy rubli. W kwietniu 1912 roku wbudowano kamień węgielny i rozpoczęto budowę. Gmach powstawał ściśle według projektu Czesława Przybylskiego. Architekt ten, co widać choćby na przykładzie Teatru Polskiego, był zwolennikiem eklektyzmu i nie stronił od modernizmu.

Fronton budynku zwrócono w kierunku Krakowskiego Przedmieścia przy ulicy Juliusza Słowackiego, którą później przemianowano na ulicę Kazimierza Karasia. Łączyła ona Oboźną z Kopernika i była wybudowana na potrzeby Teatru. Budowa trwała zaledwie dziewięć miesięcy. W owym czasie była to jedyna scena w Polsce posiadająca obrotową scenę. Obszerna widownia mieściła się na kilku poziomach, a wystrój emanował elegancją i nienarzucającym się przepychem.

Klasyka polskiego romantyzmu

Przedstawieniem otwierającym działalność Teatru Polskiego w Warszawie był jeden z największych dramatów Zygmunta Krasińskiego "Irydion". Sztuka ta, obok "Nie-Boskiej komedii", dramatów Słowackiego i "Dziadów" Mickiewicza zaliczana była do kanonu najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Już premierowe przedstawienie pokazało zamysły twórców teatru – miał on być nie tylko z nazwy "polski", lecz także repertuarowo narodowy.

Szyfman tworzył nie tylko gmach i wnętrze tej sceny – zadbał także o wspaniały zespół aktorski i wybitnych reżyserów. Takie nagromadzenie mistrzów sceny pozwalało gwarantować najwyższy poziom przedstawień. Wśród słynnych osobowości znaleźli się Leon Schiller, Aleksander Zelwerowicz, Jerzy Leszczyński, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn i Stefan Jaracz. Wśród aktorek królowała Maria Przybyłko-Potocka – według niektórych źródeł żona Szyfmana. To za nią przeprowadził się z Krakowa do Warszawy w 1908 roku i później ściągnął tam wielu wspaniałych aktorów scen krakowskich.

Wśród wielu znamienitych inscenizacji znalazły się w początkach działania Mickiewiczowskie "Dziady" i "Kordian" Słowackiego – obie sztuki w reżyserii Leona Schillera. Monumentalność pierwszych dramatów granych w Teatrze Polskim była, jak się okazało, magnesem dla głodnej klasyki widowni warszawskiej. Przedstawienia te cieszyły się ogromną popularnością.

Zespół najsłynniejszych aktorów

Szyfman, z krótką przerwą (1915-18) pełnił funkcję dyrektora teatru aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie pełnię tę funkcję jeszcze do 1948 roku, a w 1950 został dyrektorem Teatru Wielkiego w budowie. Z misji tej nie zrezygnował nawet wtedy, kiedy w 1954 ponownie wrócił do Teatru Polskiego. Podobnie jak przed wojną, tak i po wojnie repertuarowo Teatr był na wskroś polski – a zespół aktorów i reżyserów składał się z najsłynniejszych polskich gwiazd... miejsca zbyt mało, by wymienić wszystkich – niech zabrzmią chociaż niektóre nazwiska: Schiller, Balicki, Kreczmar, Hańcza, Wołłejko, Andrycz, Gogolewski, Łomnicki, Dejmek, Rachwalska, Horawianka, Baer, Holoubek, Łapicki, Zaczyk czy Seweryn.

Dokładnie w stulecie istnienia Teatru nadano mu imię jego wielkiego założyciela Arnolda Szyfmana. Warto zatem w najbliższym czasie odwiedzić ten Teatr i delektować się wybitnymi inscenizacjami, zachęcamy!

PP


Czytaj także

Stanisław Wyspiański. Czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 06:00
Po premierze "Wesela" stał się symbolem. "Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego" - pisała krakowska gazeta "Czas" nazajutrz po śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Grotowski - reformator teatru

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 05:40
14 stycznia 1999 roku zmarł Jerzy Grotowski, reżyser, teoretyk i reformator teatru, pedagog. Twórca eksperymentalnego Teatru Laboratorium we Wrocławiu, który zyskał światową sławę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:50
19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia". Wspomnienia Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 05:55
- To był pierwszy popularny program mojego pomysłu. Rok 1948, zaczynała się noc stalinowska, a ja zaczynałem beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia - wspominał Jeremi Przybora. Dziś mija 108. rocznica urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Kantor: artysta jest poza społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:40
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:46
– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Siemaszkowa tworzyła teatr polski przełomu XIX i XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 05:33
155 lat temu, 30 grudnia 1867 roku, przyszła na świat, w Lipowej koło Kobrynia na Białorusi, znana aktorka i dyrektorka polskich teatrów, Wanda Siemaszkowa z domu Sierpińska.
rozwiń zwiń