Redakcja Polska

"Kaskada fake newsów". Minister Zbigniew Rau o doniesieniach mediów w sprawie wiz

18.09.2023 09:07
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że nie rozważa podania się do dymisji. Podkreślił, że skala nieprawidłowości w sprawie wiz jest znacznie mniejsza, niż sugerują to opozycja oraz media.
Zbigniew Rau
Zbigniew RauBarbara Milkowska/MSZ

Szef polskiego MSZ był w Nowym Jorku pytany o sprawę wizową. Chodzi o domniemane nieprawidłowości przy wydawaniu wiz przez polskie placówki dyplomatyczne.

Zbigniew Rau, który przyleciał do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ, mówił polskim dziennikarzom, że skala nieprawidłowości jest znacznie mniejsza, niż sugerują to opozycja oraz media.

- Wiemy po sprawdzeniu danych, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydaliśmy łącznie prawie 2 miliony wiz, z czego ponad 1,5 miliona Białorusinom i Ukraińcom. A tych zakwestionowanych przez służby i wskazanych przez prokuraturę było ok. dwustu. To jest 0,1 promila - mówił szef MSZ w Nowym Jorku.

Minister Zbigniew Rau nazwał doniesienia opozycji i mediów w tej sprawie "kaskadą fake newsów". Szef polskiej dyplomacji argumentował w Nowym Jorku, że Polska wydała w ostatnim czasie znacznie mniej wiz Schengen niż proporcjonalnie inne kraje Unii Europejskiej.

- My w Polsce w roku 2022 wydawaliśmy tyle wiz Schengen, które odpowiadają proporcji: na tysiąc mieszkańców Polski wydaliśmy niecałe 2 wizy. W tym samym czasie nasi partnerzy francuscy na 1000 mieszkańców we Francji wydawali 20 wiz, a Niemcy 10 wiz - dodał.

Posłuchaj
00:50 12556704_1.mp3 Nowy Jork: minister Rau o sprawie wiz - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie siedmiu osobom podejrzanym o nielegalne przyspieszanie postępowania wizowego. Żadna z tych osób nie jest urzędnikiem państwowym. Trzech podejrzanych trafiło do aresztu.

W związku ze sprawą stanowisko stracił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.


IAR/dad

Gen. Roman Polko: plany obrony Polski na linii Wisły dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczałyby śmierć

17.09.2023 14:09
Plany obrony Polski od linii Wisły oznaczałyby śmierć dla mieszkańców wschodniej Polski i całkowite zniszczenie znajdującej się tam infrastruktury – powiedział gen. Roman Polko. Dowódca dodał, że u podstaw dyrektywy leżało likwidowanie jednostek wojskowych i osłabianie potencjału Wojska Polskiego.

Szef NATO wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę. Wspomniał czasy zimnej wojny

17.09.2023 15:48
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Sojusz musi być przygotowany na długotrwałą wojnę na Ukrainie. W wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke polityk wezwał też Niemcy do zwiększenia wydatków na obronę.

Koncepcja obrony Polski na linii Wisły. Gen. Skrzypczak: między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic

17.09.2023 16:20
- Rosjanie zostawiliby za sobą spaloną ziemię. Między Wisłą a Bugiem nie zostałoby nic. Musielibyśmy odbijać okupowane przez Rosjan ziemie – ocenił gen. Skrzypczak pytany o to, jakie byłyby konsekwencje rosyjskiego ataku na Polskę, który zatrzymałby się dopiero na linii Wisły. W niedzielę szef MON opublikował spot, w którym ujawnia dokumenty dot. planów obrony Polski na linii Wisły za rządów PO-PSL.

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

17.09.2023 18:50
Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

17.09.2023 20:02
Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Jersey City prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Polskiemu przywódcy towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, członkowie delegacji oraz przedstawiciele amerykańskiej Polonii.