"Niebieska linia" Piotra Tabakiernika - chór, teksty Krasińskiego i błękit

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 23:00
Struny głosowe i naturalne rezonatory - ludzkie głosy w zespole (Chór Polskiego Radia, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka), i teksty, starannie wybrane - Zygmunta Krasińskiego, a w nich motyw przewodni - błękit.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Niebieska linia", utwór Piotra Tabakiernika, będzie głównym tematem dzisiejszej audycji cyklu "Nowa Polska". Usłyszymy też muzykę skomponowaną kilka lat temu dla festiwalu "Warszawska Jesień" - rytuał koncertowy na wielką salę Filharmonii Narodowej (wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk).

Program:

Piotr Tabakiernik Niebieska linia do słów Zygmunta Krasińskiego, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Maria Piotrowska- Bogalecka; Symphonic Piece wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk


Posłuchaj
58:53 2022_11_10 22_00_06_PR2_Nowa_Polska.mp3 "Niebieska linia" Piotra Tabakiernika - chór, teksty Krasińskiego i błękit (Nowa Polska/Dwójka) 

Piotr Tabakiernik to kompozytor urodzony w 1986 roku. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa kompozycji Stanisława Moryty). Kształcił się również u Szábolcsa Esztényiego w zakresie improwizacji. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (2012) oraz III nagrody ex aequo na XIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytoskim im. Kazimierza Serockiego (2013).

Jego utwory wykonywane były w kraju, w ramach takich festiwali, jak "Warszawska Jesień" (utwór Symphonic Piece zamówiony na zamknięcie jubileuszowego, 60. Festiwalu, wykonany w Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka), KODY w Lublinie (teatr muzyczny "monachomachia" zamówiony przez festiwal Tradycji i Awangardy KODY), Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Musica Sacra w Częstochowie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku, oraz za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii (w Trinity College of Music w Londynie – zamówienie w ramach projektu Polish Contemporary Music for Cello pod auspicjami Polish Cultural Institute in London oraz Joan Greenfiels Trust), we Włoszech (w Sale Apollinee del Teatro La Fenice, Wenecja – zamówienie Festiwalu Agimus Venezia), w Chinach (w Wuhan, Changsha, Pekinie i Harbin).

Współpracował z Igorem Gorzkowskim oraz Studiem Teatralnym Koło, będąc autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych, m.in.: Spacerowicz, Żółta Strzała, Starucha (spektakl Teatru Ochoty w Warszawie), Burza, Kalino malino, czerwona jagodo, Wariat i zakonnica, Rewizor (spektakle Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz Zaćmienie (spektakl Teatru Zagłębia w Sosnowcu). W 2007 roku film Der Kloane/The Runt z jego muzyką znalazł się w finale międzynarodowego konkursu European Talent Competition: Screening. Jest twórcą performansów i happeningów (Bösendorfer PROJECT, Feedback, Tak zwana ludzkość w obłędzie).

[źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej]

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 18:00
- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń