Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

"Ciuciubabka" na STT w lipcu 2021

Muzyka rockowa od prawie początku stanowiła ważną część programu Trójki. Od prawie początku, czyli od kiedy? A kiedy zachodniej "muzyce młodzieżowej" zaczęły towarzyszyć na naszej antenie polskie zespoły? O okolicznościach narodzin polskiego "mocnego uderzenia" opowiada słuchowisko człowieka badającego od lat historię polskiego rocka – Wojciecha Fułka – "Ciuciubabka", którego premiera miała miejsce w Programie I PR pod koniec 2018 roku.
Zobacz więcej na temat: 

Scena Wspomnień – Iredyński

Prowadzona przed laty przez Andrzeja Brzoskę Scena Wspomnień zasiliła Archiwum Polskiego Radia w cyfrowe wersje najstarszych słuchowisk. Mistrz reżyserii dźwięku nie tylko poszukiwał w archiwach najcenniejszych słuchowisk, zapomnianych i nieodtwarzanych między innymi z powodu ich jakości technicznej, nieodpowiadającej standardom współczesnego radia. On także próbował zrekonstruować listy twórców tych słuchowisk, gdyż nie miały one nagranych zapowiedzi, które wygłaszali speakerzy. 
Zobacz więcej na temat: 

Uwaga! "Burza"

Uznawana za jedną z ostatnich, a nawet ostatnią sztukę Szekspira, zaliczana do jego komedii – choć nie jest za bardzo wesoła – prapremierowo pokazana w Londynie prawdopodobnie w 1611 roku, "Burza" przez swój niepewny status intryguje reżyserów i interpretatorów. Poza swoją zagadkowością ma sporo innych cech, z powodu których należy do najbardziej atrakcyjnych wśród napisanych przez Anglika. Jest lubiana szczególnie przez widzów, którzy z zaciekawieniem czekają na najświeższe realizacje, w nowy sposób odczytujące treść starych dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Limon TEATR KULTURA

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki Bruno Schulz Waldemar Modestowicz

"Człowiek z lodu", czyli różne skutki odmrażania [POSŁUCHAJ]

"Odmrażanie" jest od roku jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskursie publicznym. Czekamy właśnie na kolejne "odmrożenie", między innymi, życia teatralnego. Nam, przed rokiem – po 6 czerwca – przyszło do głowy porównanie z sytuacją w filmie "Seksmisja" i zaczęliśmy używać słowa "dehibernacja". Skojarzenie ze słynną komedią pomagało w procesie oswajania sytuacji, w jakiej znalazła się uwięziona od trzech miesięcy w sieci i próbująca się z niej wyzwolić kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Danuta Stenka

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Majewski Kuba Sadowski TEATR