Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Sankcje UE wobec Rosji zostały przedłużone. Mogą też objąć kolejne osoby

Unijne sankcje wobec Rosjan za użycie broni chemicznej zostały przedłużone o rok, czyli do połowy października przyszłego roku - postanowili ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej na spotkaniu w Luksemburgu. Lista osób objętych sankcjami może zostać wydłużona w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Rosja

KE podpisała umowę na dostawy Remdesiviru. Lek dla chorych na COVID-19 trafi też do Polski

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Gilead na dostawy leku Remdesiwir, który jest wykorzystywany w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Chodzi o dostawy 500 tysięcy dawek. Kraje, które przystąpiły do wspólnych zamówień, w tym Polska, mogą składać zamówienia na dostawy już od przyszłego tygodnia.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Komisja Europejska pandemia wirus ŚWIAT leki społeczeństwo Beata Płomecka

Dziś drugi dzień szczytu UE w Brukseli. Europejscy liderzy podejmą tematy gospodarcze

W Brukseli dziś drugi dzień unijnego szczytu poświęcony sprawom gospodarczym. Wczoraj europejscy liderzy rozmawiali na tematy międzynarodowe. Zgodzili się na na sankcje wobec białoruskiego reżimu, zagrozili restrykcjami Turcji za wiercenia na Morzu Śródziemnym i wezwali Rosję do przeprowadzenia śledztwa w sprawie próby otrucia nowiczokiem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Europa Beata Płomecka ŚWIAT

Przywódcy UE zlecili przygotowanie planu wsparcia dla Białorusi. To spełnienie polskiego postulatu

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na szczycie polski plan Marshalla dla Białorusi, zaakceptowany przez Grupę Wyszehradzką. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że szef polskiego rządu, za zamkniętymi drzwiami przekonywał, że Unia Europejska powinna przedstawić ofertę Białorusinom, by - jak mówił - zaprowadzić ich na ścieżkę wolności i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Unia Europejska pomoc UE Beata Płomecka ŚWIAT Bruksela Raport Białoruś

Porozumienie na unijnym szczycie. Jest decyzja w sprawie sankcji wobec Białorusi

Jest zgoda unijnych przywódców na sankcje wobec białoruskiego reżimu. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli. Jednomyślna zgoda była możliwa, bo Cypr przestał blokować restrykcje w zamian za krytykę "27" pod adresem Turcji za jej wiercenia na Morzu Śródziemnym, żądanie zaprzestania odwiertów i groźbę kar.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś sankcje Unii Europejskiej sankcje Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka ŚWIAT

Większość państw za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością. Sprzeciw wyraziło 7 krajów

Przy sprzeciwie 7 krajów, w tym Polski, większość unijnych państw zdecydowała o dalszych pracach nad propozycją powiązania funduszy z praworządnością. - Chodzi o zapisy warunkujące wypłatę pieniędzy z unijnego budżetu po 2020 roku - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski budżet ue Komisja Europejska dyplomacja Europa ŚWIAT

Sankcje wobec Rosji za okupację Krymu. Jest decyzja unijnych ambasadorów

Jest zielone światło ambasadorów z unijnych krajów dla rozszerzenia sankcji wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z okupowanym Krymem - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się tym samym informacje Beaty Płomeckiej z ubiegłego tygodnia.
Zobacz więcej na temat:  sankcje sankcje Unii Europejskiej Rosja Europa Unia Europejska Ukraina Krym Beata Płomecka ŚWIAT

Spotkanie premierów państw V4 z przewodniczącą KE. Jednym z tematów budżet UE

W Brukseli po godz. 10 rozpoczęło się spotkanie premierów Polski, Czech i Węgier: Mateusza Morawieckiego, Andreja Babisza i Viktora Orbana z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Tematami rozmowy mają być m.in. unijny budżet i nowy pakt migracyjny przedstawiony wczoraj przez Komisję Europejską - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Komisja Europejska grupa wyszehradzka Unia Europejska Europa budżet ue Beata Płomecka ŚWIAT

Nagroda Sacharowa dla białoruskiej opozycji. PE docenił walkę o wolność

Białoruska opozycja, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, otrzyma tegoroczną nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. W sprawie porozumiały się trzy największe grupy polityczne - chadecy, socjaliści i liberałowie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Parlament Europejski nagroda Sacharowa Beata Płomecka Swiatłana Cichanouska Europa Wschodnia Europa wybory na Białorusi ŚWIAT

W przyszłym tygodniu sesja Parlamentu Europejskiego. Znamy główne tematy posiedzenia

- Sprawy Wschodu będą jednymi z głównych tematów sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano debaty o sytuacji na Białorusi i w Rosji po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego - powiedział Beacie Płomeckiej, brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, rzecznik Parlamentu Europejskiego, Jaume Duch.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska protest wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska Aleksiej Nawalny Rosja Parlament Europejski Beata Płomecka Bruksela sankcje Unii Europejskiej Europa ŚWIAT

Sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Ambasadorowie UE podejmą decyzję

Dziś spodziewana jest decyzja ambasadorów krajów Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia sankcji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje mają obowiązywać do marca przyszłego roku. Formalnie tę decyzję będą musieli jeszcze ostatecznie zatwierdzić później unijni ministrowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina sankcje sankcje Unii Europejskiej Europa Rosja Krym Beata Płomecka ŚWIAT