Polskie Radio
Section05
Bruno Schulz

Adam Zieleniecki: dobrze, że mogliśmy zachęcić do czytania

- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Narodowe Czytanie Jakub Kukla Beata Kwiatkowska Bruno Schulz Ludwik Zamenhof KULTURA HISTORIA

Bruno Schulz – artysta nienazwany

W Mazowieckim Muzeum w Płocku otwarto wystawę zatytułowaną „Bruno Schulz – artysta nienazwany”. Bruno Schulz to postać, która fascynowała wielu artystów i pisarzy. A kto dla niego samego był największą inspiracją? Kto wpłynął na jego wizję świata? Pod czyim wrażeniem był Schulz, jeśli chodzi o ekspresję kreski i ostrość widzenia ludzkich wad? O tym w rozmowie z Janem Bończą-Szabłowskim, krytykiem teatralnym, publicystą Rzeczpospolitej i autorem wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Płock wystawa

75. rocznica zamordowania przez Gestapo Brunona Schultza

19 listopada przypada 75. rocznica śmierci Brunona Schulza - pisarza z Drohobycza, zamordowanego w 1942 roku przez funkcjonariusza Gestapo. W rodzinnym mieście pisarza zorganizowano z tej okazji m.in. cykl spotkań literacko-artystycznych, zatytułowanych „Druga Jesień”. O obchodach rocznicy mówił specjalny wysłannik Polskiego Radia Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Bruno Schulz Krzysztof Renik Drohobycz

To, kim dziś jesteśmy, zależy od naszych przodków

– Antropolog i etnograf ma do czynienia z tradycją, zazwyczaj przekazywaną ustnie i spisaną. Mamy do czynienia ze skarbcem mądrości – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zbigniew Benedyktowicz, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej najnowszej książce, „Elementarz tożsamości” badacz odkrywa siłę lokalności, prowincji i prowincjonalności.
Zobacz więcej na temat:  Federico Fellini kino antropologia Roman Polański Wojciech Hass Tadeusz Kantor Bruno Schulz Czesław Miłosz Tadeusz Konwicki Polskie Radio 24