Polskie Radio
Section05
Cichociemni

Stanisław Jankowski "Agaton": "Gestapo robiło wszystko, aby nas wytropić"

- W Polsce miałem zorganizować komórkę, która miała produkować fałszywe dokumenty i opakowania. Założyliśmy kilka pracowni w pełnej konspiracji. To było solą w oku Gestapo, które orientowało się o naszej działalności i robiło wszystko, żeby nas wytropić - mówił Stanisław Jankowski o konspiracyjnej działalności w Warszawie przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Cichociemni

Prof. Tomasz Panfil: cichociemni to była grupa ściśle elitarna

- Wśród cichociemnych była jedna kobieta - Elżbieta Zawacka, ps. "Zo". Przetrwała to niezwykle trudne szkolenie, co jest godne podziwu. To kobieta, która przestała liczyć przekroczone granice okupowanej Europy. To jest zupełnie niesamowite - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni II wojna światowa historia Polski Robert Tekieli Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki

"Historia na dziś". Cichociemni, elita polskiej armii

- To byli świetnie przeszkoleni fachowcy, którzy w czasie obecności w kraju wykształcili kolejne kadry, podnosząc wydatnie jakość Armii Krajowej. Szeroki wachlarz działań, od kwestii technicznych po dywersję i działania frontowe, każe traktować bardzo poważnie ich pomoc – mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Plaskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański Cichociemni

Generał „ZO”. Jedyna kobieta wśród 316 cichociemnych

Zbierają środki na pełnometrażowy film o generał Elżbiecie Zawadzkiej, pseudonim „ZO”.  Żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, dla przyjaciół była symbolem odwagi, energii i pogody ducha. Akcję promuje trzyminutowy zwiastun pt. „Emisariuszka” z Katarzyną Bujakiewicz w roli legendarnej cichociemnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Cichociemni Powstanie Warszawskie Armia Krajowa

"Cichociemni będą znowu wznoszeni pod niebiosa"

Najnowszy we flocie LOT Boeing 787 Dreamliner upamiętnia Cichociemnych. Symbol spadochroniarzy Armii Krajowej znalazł się na kadłubie maszyny. W niedzielę samolot zasilił flotę LOT. O inicjatywie polskiego przewoźnika i przywracaniu pamięci Cichociemnych z Bogdanem Rowińskim, prezesem Fundacji imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  LOT Cichociemni II wojna światowa historia Polski POLSKA

Wystawa „Cichociemni. Spotkania filmowe”

Wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe” łączy plan filmowy i ekspozycję historyczną, w specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Tematem przewodnim projektu jest fabularyzowany film dokumentalny „My, cichociemni. Głosy żyjących” w reżyserii Pawła Kędzierskiego. O wystawie opowiadały w audycji Rozmowa Kulturalna Monika Soroka, koordynatorka projektów edukacyjnych WFDiF i Joanna Kacperczyk, edukatorka WFDiF.
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni polityka historyczna