Polskie Radio
Section05
Cichociemni

Dwór w Radoniach. Miejsce powrotu do Polski i rodzimych tradycji

Poznali się na korytarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Beata Korzeniowska studiowała tam filologię romańską. Marek Matraszek, syn polskich emigrantów z brytyjskim obywatelstwem, student nauk politycznych w Oksfordzie, zatrudnił się jako lektor na anglistyce, by w wolnym czasie zbierać materiały do pracy magisterskiej o NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  emigracja tradycja turystyka wakacje Cichociemni Elżbieta Zawacka Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Polacy za granicą Małgorzata Frydrych

Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w brytyjskim Essex

Na Wyspach trwa akcja ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolonej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wielka Brytania Cichociemni historia Polski

"Ich losy pozostają względnie nieznane". Brytyjska organizacja pyta o Cichociemnych

Brytyjska organizacja English Heritage apeluje do rodzin Cichociemnych o dzielenie się wspomnieniami o losach bohaterskich krewnych - pisze w poniedziałek brytyjski "The Guardian" na swoich stronach internetowych. - Ich historie pozostają względnie nieznane Brytyjczykom, poza kluczową rolą jaką odegrali w wysiłkach wojennych - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem Andrew Hann z English Heritage. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cichociemni II wojna światowa historia Polski Wielka Brytania Wojsko Polskie